Ból pleców jest jednym z najczęstszych powodów, dla których ludzie szukają pomocy medycznej. Setki tysięcy dni roboczych oraz wiele godzin zabawy i działalności są tracone każdego roku z powodu bólu pleców. Szacuje się, że aż 80% ludności świata będzie cierpieć z powodu bólu pleców w pewnym momencie życia, najczęściej lokalizując ból w dolnym odcinku pleców. Chociaż większość epizodów bólu pleców trwa krócej niż dwa tygodnie, to częstość ich nawrotów może dochodzić do 50% w ciągu pierwszych kilku miesięcy.


Różne przyczyny bólu kręgosłupa - leczenie naturalne.

Jedną z najczęstszych przyczyn bólu pleców są nadmierne rozciągnięcia jednego lub więcej więzadeł oraz uszkodzenia mięśni powstające podczas nagłego ruchu. Inne źródło bólu pleców spowodowane jest przepukliną krążka międzykręgowego, wybrzuszającego się pomiędzy dwoma kręgami. Powszechna także jest rwa kulszowa czy rwa barkowa. Rwa kulszowa to termin używany do opisania bólu promieniującego do pośladka, uda, podudzia i stopy, spowodowane podrażnieniem nerwów w odcinku lędźwiowym lub lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa.


W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej słownictwo bardzo różni się od słownictwa stosowanego w medycynie zachodniej. Bóle pleców dzieli na bóle spowodowane niedoborem, zastojem Qi i Krwi i bóle wywołane działaniem Wilgoci i Zimna. Ból niedoborowy ma zwykle charakter przewlekły i poprawia się wraz z poprawą stanu ogólnego pacjenta. Ból spowodowany zastojem, stagnacją jest zwykle poważniejszy, ma charakter kłujący. Występuje napięcie i sztywność, a nasila się on w czasie spoczynku. Może nawracać przewlekle, wskazując na niedobór, będący jego przyczyną. Ból wywołany przez Zimno i Wilgoć jest trudniejszy do zniesienia rano, zimno i wilgoć nasilają jego natężenie. Może mu towarzyszyć uczucie drętwienia, obrzęk, uczucie ciężkości. Ulgę przynosi ciepło.


Akupunktura przywraca naturalną harmonię i równowagę, co pobudza naturalne leczenie i sprzyja zdrowiu. Jest jedna z podstawowych procedur stosowanych w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej do leczenia pacjentów. Leczenie bólu przy pomocy punktów akupunktury, zarówno lokalnych (w miejscu bólu), jak i dystalnych (z dala od miejsca bólu), pozwala rozwiązać problem szybko, zwłaszcza w ostrym bólu. W leczeniu bólu przewlekłego potrzeba zwykle większej ilości zabiegów, aby uzyskać zmniejszenie nasilenia bólu lub jego likwidację.


Podczas stosowania akupunktury przy przewlekłym bólu pleców, obserwuje się poprawę w natężeniu samego bólu, poprawę w codziennym funkcjonowaniu pacjentów, lepszy sen, a także pozwala ona na odstawienie lub przynajmniej zmniejszenie zużycia leków przeciwbólowych i nasennych.


Akupunktura coraz bardziej zyskuje na popularności, ponieważ jest skutecznym sposobem leczenia ostrych i przewlekłych bólów kręgosłupa. Ostry ból często może być usunięty w czasie kilku sesji. Więcej zabiegów może być potrzebnych, gdy ból pojawia się na podłożu niedoboru lub jest nawracający. Podstawowym warunkiem stosowania akupunktury jest prawidłowe postawienie diagnozy przez lekarza medycyny zachodniej i wykluczenie wszelkich stanów, wymagających interwencji innego rodzaju niż akupunktura, jak na przykład zabiegu operacyjnego, radio- czy chemioterapii.


Akupunktura nadal zyskać popularność w tym kraju, ponieważ jest skutecznym sposobem leczenia na bóle kręgosłupa, ostre i przewlekłe. Ostry ból często mogą być usunięte w ciągu kilku sesji. Więcej zabiegów mogą być potrzebne, jeśli jest przyczyną niedoborów lub ponownie pojawiła się problem, czy rwy kulszowej.

Serdecznie zapraszamy wszytkich pacjentów również z okolic Świecie, Toruń, Inowrocław, Grudziądz, Gniezno, Włocławek, Piła na konsultacje do gabinetu ul. Jagiellońska 109 w Bydgoszczy