Akupunktura jest skutecznym sposobem leczenia łagodzenia dny moczanowej.

Akupunktura jest skutecznym sposobem leczenia łagodzenia dny moczanowej. Naukowcy ze Szpitala Tradycyjnej Medycyny Chińskiej Foshan połączyli akupunkturę ucha z akupunkturą ciepłą igłą i ustalili, że połączone podejście znacznie zwiększa skuteczność terapii lekowej. Monoterapia lekowa dała 81,67% całkowitej skuteczności. Dodanie akupunktury do terapeutycznego schematu opieki zwiększyło całkowitą skuteczność do 95%. Co równie ważne, wskaźnik pełnego wyzdrowienia był znacznie wyższy u pacjentów, którzy otrzymali akupunkturę.

Do oceny poziomu bólu zastosowano 10-punktową wizualną skalę analogową (VAS) dla bólu stawów. Badania krwi przeprowadzono przed i po leczeniu w celu określenia poziomu kwasu moczowego we krwi. Wskaźniki skuteczności podzielono na następujące 4 poziomy:

 • Całkowicie wyleczony: objawy zniknęły, przywrócono mobilność, poziom kwasu moczowego we krwi spadł o ponad 80%
 • Istotnie skuteczny: objawy wyraźnie złagodzone, mobilność znacznie poprawiona, poziom kwasu moczowego we krwi spadł o 60% do 80%
 • Skuteczny: złagodzenie objawów, poprawa mobilności, spadek kwasu moczowego we krwi o 40% do 60%
 • Nieskuteczne: objawy utrzymywały się, upośledzenie ruchowe, kwas moczowy we krwi pozostał bez zmian

W grupie otrzymującej akupunkturę 28 przypadków w pełni wyzdrowiało, 24 były znacząco skuteczne, 5 były skuteczne, a 3 nieskuteczne. W grupie kontrolnej 20 w pełni wyzdrowiało, 23 było istotnie skutecznych, 6 było skutecznych, a 11 było nieskutecznych. Całkowity wskaźnik skuteczności wyniósł 95% w grupie akupunktury, wyższy niż w grupie monoterapii lekiem (81,67%). [1]

Wyniki VAS zmieniły się bardziej istotnie w grupie akupunktury z 7,13 ±0,56 do 2,10 ±0,14, podczas gdy zmiana w grupie monoterapii była mniejsza, z 7,09 ±0,58 do 3,37 ±0,26. Kwas moczowy we krwi również miał większą redukcję w grupie akupunktury, spadając z 540,83 ±60,68 do 326,85 ±45,63. Liczba kwasu moczowego we krwi przed i po leczeniu w grupie monoterapii lekami wyniosła odpowiednio 541,07 ±60,14 i 380,99 ±46,15. Na podstawie danych naukowcy potwierdzają, że akupunktura pomaga złagodzić ból stawów, poprawić elastyczność stawów i obniżyć poziom kwasu moczowego we krwi.

W przypadku wszystkich badanych pacjentów spożywanie alkoholu i pokarmów bogatych w purynę było surowo zabronione w obu grupach. Dna moczanowa (hiperurykemia) to rodzaj zapalenia stawów, w którym występuje nadmiar kwasu moczowego w organizmie. Kwas moczowy jest wytwarzany podczas przetwarzania puryn w organizmie. Kryształy kwasu moczowego gromadzą się w stawach, płynach ustrojowych i tkankach i mogą prowadzić do zapalenia i bólu. Przykładami produktów bogatych w purynę są anchois, zboża, śledź, wątroba, makrela, małże, sardynki i drożdże. Dowiedz się więcej na kursie akupunktury CEU  Leczenie dny moczanowej w HealthCMi.

Oprócz terapii dietetycznej, obu grupom przepisano celekoksyb (0,2 g dziennie, przyjmowany codziennie) przez dziesięć kolejnych dni. Znany pod marką CeleBREX, jest to inhibitor Cox-2, który jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ). Celekoksyb osiąga swoje skuteczne działanie poprzez redukcję hormonów w organizmie odpowiedzialnych za ból i stany zapalne. Pacjenci w grupie akupunktury otrzymywali identyczną dietę i terapię lekową plus dodatkowo następujące punkty akupunktury:

 • Współczulny (AH6a, Jiaogan: uszny)
 • Endokrynologiczny (CO18, Neifenmi: uszny)
 • HT7 (Shenmeni)
 • BL23 (Shenszu)

Igły do ​​akupunktury (0,30 × 25 mm) zostały wprowadzone i lekko skręcone, aby uzyskać uczucie drętwienia lub obrzęku. Po uzyskaniu deqi igły trzymano przez 20 minut. Procedurę tę prowadzono co drugi dzień przez 10 dni.

Jeśli chodzi o zabieg akupunktury ciepłą igłą, to podawano ją codziennie. Zastosowano igły typu Filliform (0,30 mm × 50 mm). Po przybyciu deqi igły połączono z 2 cm moksa na końcach. Na każdy punkt użyto dwóch kawałków moksy. Zastosowano następujące punkty:

 • BL23 (Shenszu)
 • BL20 (Piszu)
 • BL17 (Geshu)
 • GB34 (Yanglingquan)
 • SP3 (Tajbaj)

Ten 10-dniowy kurs intensywnej opieki przyniósł znaczną ulgę w bólu i poprawę poziomu kwasu moczowego we krwi. Dodanie akupunktury do schematu opieki dało lepsze wyniki leczenia pacjentów w porównaniu z monoterapią lekową.

W badaniu uwzględniono próbkę 120 pacjentów od maja 2019 r. do maja 2020 r. U wszystkich pacjentów lekarz zdiagnozował dnę moczanową i zidentyfikowano kryształy kwasu moczowego w mazi stawowej oraz udokumentowano guzki. Tophus jest oznaką dny moczanowej. Pod mikroskopem tophi to struktury składające się z kryształów moczanu sodu (MSU), komórek zapalnych i tkanek łącznych.

Wszyscy pacjenci zostali losowo podzieleni na grupę kontrolną leku i grupę akupunktury, po 60 pacjentów w każdej grupie. Grupa kontrolna leku składała się z 28 kobiet i 32 mężczyzn. Przedział wiekowy wynosił od 41 do 68 lat. Średni wiek wynosił 54,61 ±3,80 lat. Przebieg choroby wynosił od 3 miesięcy do 4 lat. Średni przebieg choroby wyniósł 1,53 ±0,71 roku. Grupa akupunktury składała się z 27 kobiet i 33 mężczyzn. Przedział wiekowy wynosił od 40 do 68 lat. Średni wiek wynosił 54,58 ±3,79 roku. Przebieg choroby wahał się od 2 miesięcy do 3 lat. Średni przebieg choroby wyniósł 1,49 ±0,72 roku.

Dane potwierdzają, że akupunktura przynosi istotną poprawę kliniczną. Biorąc pod uwagę poziom uszkodzeń strukturalnych, ból, stan zapalny, niepełnosprawność i zwiększone ryzyko śmiertelności związane z dną moczanową, dodanie akupunktury do schematu opieki jest właściwe.

 

źródło: healthcmi.com

Serdecznie zapraszamy wszytkich pacjentów również z okolic Świecie, Toruń, Inowrocław, Grudziądz, Gniezno, Włocławek, Piła na konsultacje do gabinetu ul. Jagiellońska 109 w Bydgoszczy