Nerw kulszowy jest największym nerwem naszego ciała. Rozpoczyna się w okolicy lędźwiowej kręgosłupa, biegnie w dół pośladka, a następnie wzdłuż kończyny dolnej do stopy. Tak naprawdę rwa kulszowa nie jest chorobą, lecz jest zespołem objawów w przebiegu nerwu kulszowego wywołanych uciskiem na nerw kulszowy. Promieniujący ból wzdłuż pleców, pośladka i nogi jest najczęstszym i najbardziej dokuczliwym objawem.

 

Zapraszamy również do zapoznania się z bezinwazyjną terapią leczenia schorzeń kręgosłupa - rwy kulszowej, rwy ramiennej oraz dolegliwości związanych z bólem kręgosłupa, mrowień w rękach, mrowień w nogach, niedowładów mięśni, przykurczy mięśni.
Zobacz na czym polega - Terapia dra Cox'a.

 

 

Może także występować odczucie mrowienia, pieczenia, odrętwienie czy przeczulica. Rwa kulszowa występuje gdy „coś” wywiera ucisk na nerw kulszowy. Tym „czymś” może być skurcz mięśni (zespół mięśnia gruszkowatego), wysunięty krążek międzykręgowy (przepuklina kręgosłupa, wypadnięcie dysku), zmiana zwyrodnieniowa, a także np. guz nowotworowy.

 

Medycyna chińska uważa, że człowiek jest niepodzielną całością i żadna jego część nie może być rozpatrywana oddzielnie. Diagnoza i leczenie są prowadzone w oparciu o identyfikację specyficznych zaburzeń w obrębie mięśni i zarazem organizmu jako całości. Wyrównanie zaburzenia nie tylko leczy objawy i nie maskuje stanu rzeczywistego, lecz także, a właściwie przede wszystkim, koryguje podstawę problemu. Najczęstszym zaburzeniem w przypadku ostrej rwy kulszowej jest Zastój Qi i Krwi w kanałach pleców. Zastój Qi i Krwi w kanałach dotycz często tkanek okolicy lędźwiowej, biodra i miednicy. Przyczynia się to skurczu mięśni i napięcia, co wywołuje intensywny promieniujący ból rwy kulszowej.

 

Najczęściej u podłoża rwy kulszowej leży Niedobór Qi Nerek, Niedobór Qi Śledziony z Wilgocią oraz Zastój Qi Wątroby. Poprzez leczenie zaburzenia leżącego u podstaw zapobiega się nawrotom rwy kulszowej.

 

Najskuteczniejszą terapią jest terapia złożona z ziół, akupunktury i masażu. Plecy, biodra i miednica są ze sobą połączone i leczenie powinno uwzględniać wszystkie części ciała. Ogólnie rzecz biorąc, terapia powinna rozluźniać i naciągać ścięgna i powięzi, równocześnie wzmacniając mięśnie. Pozwala to rozluźnić napięte mięśnie i wzmocnić je, umożliwiając plecom naturalne leczenie. Może nawet umożliwić powrót na swoje miejsce wysuniętego krążka międzykręgowego. Akupunktura pomoże przeprogramować mięśnie, aby pozostały rozluźnione. Masaż wzmacnia działanie akupunktury poprzez rozluźnianie nadmiernego napięcia powięzi i tkanki łącznej wokół mięśni.

 

Kiedy ból minie, niezwykle ważne jest ćwiczenie, mające na celu wzmocnienie mięśni i rozciąganie, które pozwoli utrzymać zdrowe, rozluźnione mięśnie. Bardzo korzystne jest praktykowanie tai chi i medytacji, co wzmacnia i rozluźnia dolną część pleców.

 

Serdecznie zapraszamy wszytkich pacjentów również z okolic Świecie, Toruń, Inowrocław, Grudziądz, Gniezno, Włocławek, Piła na konsultacje do gabinetu ul. Jagiellońska 109 w Bydgoszczy