ul. Jagiellońska 109 w Bydgoszczy 

Akupunktura i zioła stosowane zgodnie z zasadami Tradycyjnej Medycyny Chińskiej są powszechnie wykorzystywane w celu leczenia objawów związanych z menopauzą takich jak uderzenia gorąca, nocne poty, bezsenność, zmęczenie, wahania nastroju, depresję, nieregularne miesiączki i spadek libido. Kobiety przechodzą różnie okres menopauzy – niektóre z pewnymi trudnościami, a inne zupełnie bezobjawowo. W medycynie zachodniej hormonalna terapia zastępcza jest uważana z skuteczną w leczeniu objawów związanych z menopauzą i czasem stosowana jest latami. Dla niektórych kobiet jest to skuteczna terapia, inne nie mogą lub nie chcą jej stosować.

Uważa się powszechnie, że Azjatki rzadziej mają problemy z objawami menopauzalnymi, zwłaszcza jeżeli weźmie się pod uwagę uderzenia gorąca. Większość badań prowadzonych wśród azjatyckich kobiet w okresie menopauzy wykazuje, ze uderzenia gorąca występują u 10 do 20% kobiet, podczas gdy na Zachodzie objaw ten dotyczy aż 30 do 50% kobiet.

Cóż takiego Azjatki robią? Otóż okazuje się, że tradycyjne terapie, jak zioła czy akupunktura są bardzo popularnymi metodami, z których korzysta około jedna trzecia kobiet w okresie menopauzy. Nie jest tajemnicą ,że Tradycyjna Medycyna Chińska leczy objawy menopauzy poprzez równoważenie Yin i Yang. Ważnym elementem jest także modyfikacja diety, tak aby była ona bogata w naturalnie występujące w żywności fitoestrogeny (np. soja, tofu), miała ograniczoną podaż cukru i kawy, zawierała dużo produktów bogatych w tryptofan (np. indyk, figi) oraz związki indolowe (np. brukselka, brokuły).

35 najczęstszych objawów związanych z menopauzą:

 1. Uderzenia gorąca
 2. Uderzenia zimna
 3. Uczucie ociężałości
 4. Palpitacje serca
 5. Drażliwość
 6. Wahania nastroju
 7. Problemy ze spaniem
 8. Nieregularne miesiączki
 9. Spadek libido
 10. Uczucie suchości w pochwie
 11. Zmęczenie
 12. Niepokój
 13. Depresja
 14. Problemy z koncentracją
 15. Zawodna pamięć
 16. Nietrzymanie moczu
 17. Swędzenie skóry
 18. Bóle stawów i mięśni
 19. Napięcie mięśni
 20. Tkliwość piersi
 21. Bóle głowy
 22. Zaburzenia trawienia
 23. Wzdęcia
 24. Nasilenie objawów alergii
 25. Wypadanie/osłabienie włosów
 26. Przybieranie na wadze
 27. Nasilenie owłosienia twarzy
 28. Zawroty głowy
 29. Zmieniony zapach ciała
 30. Krwawiące dziąsła
 31. Pieczenie języka
 32. Nieprzyjemny zapach z ust
 33. Osteoporoza
 34. Łamliwe paznokcie
 35. Dzwonienie w uszach

Jeżeli chcesz uwolnić się od uciążliwych objawów związanych z menopauzą, zarezerwuj dla siebie wizytę telefonicznie (tel.883318185) lub internetowo „Umów wizytę”.

Serdecznie zapraszamy wszytkich pacjentów również z okolic Świecie, Toruń, Inowrocław, Grudziądz, Gniezno, Włocławek, Piła na konsultacje do gabinetu ul. Jagiellońska 109 w Bydgoszczy