Fibromialgia jest często spotykanym zaburzeniem charakteryzujących się uogólnionym bólem mięśniowoszkieletowym, sztywnością, parestezjami, snem nie dającym wypoczynku, łatwą męczliwością oraz licznie występującymi wrażliwymi punktami, symetrycznie położonymi. Częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn, występuje w większości krajów, grup etnicznych i rodzajów klimatu. Przeciwnie do wcześniejszych raportów, nie występuje wcale częściej u młodych kobiet, lecz głównie u kobiet po 50tym roku życia, a częstość jej występowania wzrasta wraz z wiekiem, osiągając ok. 7,4% u kobiet między 70 a 79 rokiem życia.
Fibromialgia przejawia uogólnionym bólem i sztywnością tułowia, bioder i obręczy barkowej, osłabieniem, bólem dolnego odcinka pleców, który może promieniować do pośladków i nóg. Niektórzy pacjenci mówią o bólu i sztywności karku i barków, bólu mięśni nawet po łagodnym wysiłku. Pewien stopień bólu zawsze jest obecny. Początkowo może on być ograniczony do jednego obszaru, lecz z czasem staje się bólem wszechobecnym. Pacjenci mogą narzekać na ból stawów i mieć uczucie obrzmienia stawów, chociaż badania stawów nie wykazują żadnych nieprawidłowości. Sztywność zwykle jest obecna rano, chociaż u niektórych pacjentów utrzymuje się przez cały dzień. Pacjenci mogą bardziej niż pozostali domownicy odczuwać chłód i cierpieć z powodu zespołu Raynaud’a. Bardzo często czują się zmęczeni i wyczerpani, mają problemy z zaśnięciem i wybudzają się w nocy. Objawy nasila stres, niepokój, zimno, wilgoć i przepracowanie. Wyniki badania stawów i mięśni są prawidłowe i nie występują zaburzenia w wynikach badań laboratoryjnych.
Wzorce TMCh fibromialgii
Są cztery podstawowe wzorce zaburzeń Tradycyjnej Medycyny Chińskiej (TMCh) charakterystyczne dla fibromialgii, aczkolwiek jeden pacjent może przejawiać równocześnie więcej niż jeden z nich:
- Zastój Qi Wątroby – niepokój, niepokój emocjonalny, bóle głowy (włączając bóle migrenowe), łatwe wpadanie w gniew, sztywność mięśni karku i ramion, bezsenność, częste wybudzenia i problem z ponownym zaśnięciem, zespół jelita drażliwego – wszystkie te objawy mogą być wywoływane przez stres emocjonalny.
- Niedobór Qi i Krwi – zwłaszcza Niedobór Qi Śledziony i Krwi Serca i/lub Wątroby z takimi objawami jak przewlekłe zmęczenie, wyczerpanie, tępe bóle głowy, osłabienie mięśni, bezsenność, sen zaburzony snami i budzeniem się zmęczonym, palpitacje i depresja.
- Zastój Qi i Krwi – bóle całego ciała, pieczenie, mrowienie w kończynach, bóle głowy.
- Niedobór Nerek (zarówno Niedobór Yin, Yang, Qi lub Esencji Nerek) – impotencja, spadek libido, niepłodność męska i kobieca, bóle dolnego odcinka pleców z zespołem niespokojnych nóg, zespół drażliwego pęcherza moczowego, bolesne miesiączki, brak miesiączki, zespół napięcia przedmiesiączkowego, uderzenia gorąca i nocne poty.
Akupunktura i TMCh pozwalają na zniesienie objawów poprzez równoważenie Yin i Yang oraz odpowiednie dostosowywanie krążenia Qi I Krwi. Pomocne są także masaże, bańki, przyżeganie oraz gua sha. Ustalony, regularny rytm zabiegów, długotrwały jest niezbędny u pacjentów z fibromialgią.