Cellulit jest niewiarygodnie powszechnie występującym zjawiskiem. Szacuje się, iż 85 - 95% kobiet cierpi z tego powodu. Nie jest to oczywiście śmiertelna choroba, wpływa jednak w istotny sposób na samopoczucie i samoocenę kobiet. Wcale nie musisz mieć nadwagi, aby mieć problem z tzw. ”skórą pomarańczową”. Cellulit, czyli lipodystrofia, polega na niewłaściwym rozmieszczeniu tkanki tłuszczowej z równocześnie występującymi zmianami obrzękowo-włónistymi tkanki podskórnej. Pojawia się po okresie dojrzewania, a w jego wyniku skóra ud, bioder, kolan, pośladków, ramion i sutków staje się nierówna i pofałdowana, z guzkami i zgrubieniami, czasami powodującymi ból. Cellulit występuje przede wszystkim u kobiet, bardzo rzadko u mężczyzn.
Istnieją setki teorii tłumaczących przyczyny powstawania cellulitu, ale nikt nie wie na pewno, przez co jest wywoływany ani co zrobić, aby skutecznie mu zapobiegać lub leczyć. Wielu ekspertów uważa, że cellulit jest powodowany przez kombinację czynników, w tym ogólnego stylu życia, niewłaściwej diety, braku ruchu, zmian hormonalnych i starzenia się. Niektórzy twierdzą, że hormon żeński estrogen jest głównym winowajcą, co pozwala mężczyznom nie obawiać się pojawienia się dołeczków i zagłębień na pośladkach, udach i ramionach.
Według tradycyjnej medycyny chińskiej, cellulit jest związany z gromadzeniem się nadmiaru Wilgoci i Śluzu w organizmie. Niedobór energii Śledziony przyczynia się do osłabienia funkcji przewodu pokarmowego, co jest przyczyną zarówno otyłości, jak i cellulitu. Według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej rozwiązanie tego problemu wymaga wzmocnienia Śledziony za pomocą akupunktury i ziół. Poprawie stanu skóry sprzyja równoczesne stosowanie odpowiedniej diety oraz ćwiczeń fizycznych. Wiemy jednak, że proste zmiany w stylu życia, takich jak większa ilość ruchu i zdrowa dieta mogą coś zmienić w ciągu zaledwie sześciu tygodni. Trzeba jednak zdać sobie sprawę, że walka z cellulitem wymaga osobistej rewolucji w stylu życia.
Słabe krążenie limfy ze względu na nadmiar tłuszczu, brak ruchu lub zatrzymanie płynów przyczynia się do powstawania cellulitu. To może tłumaczyć rozwój zmian u kobiet, które nie mają nadwagi. Jest to głównie zaburzenie metaboliczne. Jest obecnie wiele dostępnych metod do redukcji cellulitu, zarówno inwazyjnych i nieinwazyjnych. Do inwazyjnych metod leczenia zaliczana jest liposukcja, mezoterapia i akupunktura.
Akupunktura pomaga organizmowi leczyć się poprzez wywoływanie pewnych zmian fizjologicznych. Igły akupunkturowe stymulują zakończenia nerwowe, przyczyniając się w ten sposób do poprawy krążenia krwi, zmniejszają napięcie mięśniowe, powodują uwalnianie niektórych hormonów, takich jak endorfiny i naturalne sterydy, które z kolei pomagają w zmniejszaniu bólu. Ogólnie stosowanie akupunktury zmniejsza stres, zwiększa dobre samopoczucie, przyczynia się do samoleczenia, wzmacnia naturalną witalność i odporność organizmu, innymi słowy pozwala ludziom lepiej funkcjonować i czuć się zdrowiej.
Akupunktura jest formą specjalistycznego leczenia. Nie ma żadnych skutków ubocznych, ale z natury jest metodą inwazyjną. Akupunktura może być dobrą alternatywą dla tych kobiet, które chcą wybrać mniej inwazyjną metodą leczenia cellulitu., ponieważ pomaga rozwiązać problem oddziałując w tym samym czasie poprzez wiele różnych mechanizmów. Zastosowanie akupunktury w walce z cellulitem pozwala na poprawę funkcji metabolicznych, detoksykację organizmu, uwolnienie od stresu, wygładzenie i ujędrnienie skóry, krążenia krwi i limfy. Dzięki temu wspiera likwidację charakterystycznej dla cellulitu „skórki pomarańczowej” poprawia koloryt skóry i jej napięcie w obszarach problematycznych.
Typowa seria zabiegów mających na celu likwidację cellulitu trwa od dwóch do trzech miesięcy, a zabiegi odbywają dwa razy w tygodniu. Idealnym rozwiązaniem jest po zakończeniu serii zabiegów kontynuowanie zabiegów podtrzymujących raz w miesiącu. Jednakże, w zależności od indywidualnej pacjentki czas trwania serii zabiegów może się różnić. Każda sesja zajmuje zwykle około 60 90 minut. Podczas zabiegu wykorzystuje się punkty akupunktury zarówno ogólne, jak i lokalne, masaż bańką, a także w zależności od potrzeb przyżeganie moksą. Najważniejsze zaś jest to, że nie występują tu poważne działania uboczne, nie ma ryzyka zniekształcenia zarysów ciała czy powstania blizn. Efekty są widoczne już po 5 – 6 tygodniach, jednak zawsze będą zależały od danej osoby i preferowanego przez nią trybu życia. Jeżeli nie jest możliwe kontynuowanie zabiegów podtrzymujących, zaleca się powtarzanie całej serii zabiegów co rok.
Akupunktura w leczeniu cellulitu jest bardzo bezpieczną metodą, jednak kilka przeciwwskazań istnieje. Należą tu pacjentki z rozrusznikiem serca, zaburzeniami krzepnięcia, cukrzycą, chorobą nowotworową, zapaleniem wątroby, hemofilią, AIDS oraz kobiety w ciąży.