Akupunktura jest potężnym narzędziem, wykorzystywanym do walki z nałogiem palenia. Ciągle jednak nie jest jeszcze bardzo popularna wśród osób pragnących rzucić palenie pomimo tego, że jest to bardzo skuteczny sposób na rzucenie palenia bez skutków ubocznych. Akupunktura dostarcza dodatkowych impulsów palaczowi do rzucenia palenia na dobre. Ale jak akupunktura naprawdę działa? Jak pomaga zwalczyć uzaleznienia? Akupunktura wykorzystuje małe igły o różnych długościach i rozmiarach, które pobudzają skórę w danym obszarze ciała ludzkiego. W przypadku zaprzestania palenia, igły są umieszczane w obszarach, które wpływają na przepływ energii do jamy ustnej, płuc i układu oddechowego, jak również części mózgu, które generują apetyt na dym tytoniowy. Palacze, którzy otrzymali leczenie akupunkturą, wykazują zmniejszoną tolerancję na dym papierosowy, a ich chęć palenia faktycznie słabnie się po zabiegu akupunktury.


Ważne jest przestrzeganie kilku zasad, aby w pełni korzystać z akupunktury. Są to:
1) palacz otrzymujących leczenie akupunkturą, musi poddać się zwykle kilkunastu zabiegom bez przerwy, aby leczenia było w pełni skuteczne.

2) palacz ma za zadanie domowe wykonywać samemu sobie stymulację nakłutych w gabinecie punktów akupunkturowych na uchu w celu wzmocnienia leczenia i zmniejszenia odczucia głodu nikotynowego. W punktach tych mogą zostać umieszczone igły, małe ziarenka lub magnesy.

3) zawsze lepiej jest skorzystać z tej metody połączonej z preparatami farmakologicznymi, np. w połączeniu z nikotynową terapią zastępczą lub z grupy wsparcia.

Jeżeli nawet nie uda się całkowicie uwolnić od nałogu, to z pewnością akupunktura pomoże pacjentowi zmniejszyć apetyt i ilość wypalanych papierosów. Zagrożeń wynikających z palenia są znane wszystkim. Ale nawet po poznaniu chorób, do których przyczynia się palenie, osoby palące nie są skłonne do rzucenia palenie. Tłumaczą to sobie i innym na wiele różnych sposobów, np. tym, że obawiają się utyć po zaprzestaniu palenia czy też, że palą „dlatego, że lubią”. Wielu palaczy zrezygnowało z prób zaprzestania palenia dlatego, że nie są w stanie otrząsnąć się z nałogu. We wspomaganiu walki z nałogiem palenia wykorzystywana jest zarówno akupunktura ciała, jak i akupunktura ucha. Ma to na celu detoksyfikację pacjenta oraz wspieranie go w odzyskiwaniu coraz lepszego stanu zdrowia.

 

Akupunktura może być z powodzeniem stosowana w leczeniu różnych uzależnień. po raz pierwszy opisane zostało to w 1970 przez Dr HL Wen, lekarza z Hong Kongu, który stosował akupunkturę u pacjentów z uzależnieniem od opium. Pacjenci otrzymywali elektro- akupunktura w celu zmniejszenia pooperacyjnego bólu, ale też niespodziewanie uzyskiwano u nich zmniejszenie objawów z odstawienia. W okresie późniejszym dr Mike Smith i zespół kliniczny Szpitala w Lincoln, Nowy Jork rozpoczął opracowywanie protokołów akupunkturowych ucha do leczenia narkomanii. W 1985 roku, prace nabrały rozmachu po utworzeniu Narodowego Stowarzyszenia Detoksykacji (NADA), gdzie opracowano znane na całym świecie protokoły stosowane w walce z uzależnionymi pacjentami. Badania wykazały, akupunktura była skuteczna w leczeniu uzależnień od opioidów, i co ciekawe, nie wydaje się być to charakterystyczne wyłącznie dla opioidów. Doprowadziło to do wykorzystywania akupunktury w leczeniu pacjentów uzależnionych od różnych substancji, w tym uzależnionych od tytoniu.

 

Serdecznie zapraszamy wszytkich pacjentów również z okolic Świecie, Toruń, Inowrocław, Grudziądz, Gniezno, Włocławek, Piła na konsultacje do gabinetu ul. Jagiellońska 109 w Bydgoszczy