Co nazywamy ziołem? Jest to roślina lub jej część, ceniona ze względu na swoje terapeutyczne właściwości i wykorzystywana do leczenia, ze względu na substancje wpływające na metabolizm człowieka, regulujące pracę narządów, przyspieszające regeneracje komórek i tkanek, pomagające w usuwaniu zbędnych produktów przemiany materii.

Przeglądając różne materiały, dotyczące ziołolecznictwo bydgoszcz, znalazłam taką oto legendę, sięgającą czasów Adama i Ewy: Pan Bóg wyganiając Adama i Ewę z raju zapowiedział że będą cierpieć, chorować i umierać. Adam bardzo zmartwiony prosił Pana Boga, żeby wybaczył im i nie karał tak strasznie, wygnaniem z Raju. Pan Bóg, widząc skruchę Adama, ale nie mogąc zmienić swojej decyzji, przed wypędzeniem z raju dał Adamowi księgę mówiąc, że na wszystkie choroby i dolegliwości stworzył rośliny, którymi ludzie będą mogli się leczyć. Adam, obrażony na Boga, wyrzucił księgę i od tego czasu ludzie sami muszą poznawać rośliny i ich zdolności lecznicze i dzieje się tak do dnia dzisiejszego.

Początki ziołolecznictwa, czyli inaczej fitoterapii, sięgają odległych czasów. Ludzie stosują zioła od wieków w celu podtrzymania zdrowia lub powrotu do niego. Już 5 tysięcy lat temu Sumerowie korzystali z takich ziół, jak mięta czy rumianek. Wiedza o ziołach zdobywana była w sposób doświadczalny poprzez ich stosowanie, a następnie przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Prawdopodobnie pierwszymi zielarzami byli pasterze, którzy obserwowali zwierzęta jedzące zioła, a potem przenosili te obserwacje i doświadczenia na ludzi. Najstarszy zielnik wywodzi się z medycyny chińskiej , a powstał około 2700 lat przed naszą erą. Zioła były stosowane także w Egipcie, a medycyna hinduska znała i wykorzystywała około 800 ziół. W dzisiejszych czasach stosujemy na świecie kilkanaście tysięcy rodzajów roślin. Ze świata roślinnego wywodzi się ogromna ilość leków chemicznych, jak na przykład kora wierzby dała początek znanej i powszechnie stosowanej aspirynie.

Zioła często są bezpieczniejsze w stosowaniu niż leki chemiczne, nie powodują tylu groźnych skutków ubocznych, a ich skuteczność może często być z nimi porównywana. Pamiętać jednak należy, że w przypadku choroby zawsze powinno się skonsultować swój stan z lekarzem, a jeżeli stosujemy jakieś zioła poinformować go o tym, zanim przepisze nam receptę.

Zioła stosujemy zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie w zależności od zioła i potrzeb organizmu. Wykorzystujemy je w leczeniu wielu chorób różnych układów. Zioła są sprzedawane jako tabletki, kapsułki, maści, zioła do zaparzania czy gotowania, nalewki i wyciągi wodne. Sposób ich przygotowania determinuje aktywne składniki jakie znajdą się w danym preparacie. Wykorzystywane są także w homeopatii.

Często wydaje się nam, że jeżeli jest coś oznaczone jako „naturalne” jest bezpieczne. A z ziołami nie zawsze tak jest. W niepozornych roślinkach, które rosną w każdym przydrożnym rowie, może tkwić ogromna siła. Trzeba dobrze wiedzieć, jakie są wskazania i przeciwskazania do stosowania danego zioła, z jakimi substancjami mogą one wchodzić w niekorzystne interakcje i u kogo można bezpiecznie zastosować dane zioło lub mieszankę ziołową. Źle dobrane lub źle stosowane zioła mogą szkodzić i z tego faktu należy zdawać sobie sprawę, a ich dobór skonsultować z lekarzem lub wykwalifikowanym zielarzem. Stosowanie ziół w ciąży lub podczas karmienia zawsze wymaga konsultacji lekarskiej.