ul. Jagiellońska 109 w Bydgoszczy
Uprzejmie informujemy, że gabinet lekarski
dr Ewy Łączkowskiej jest czynny.
Godziny przyjęć nie uległy zmianie.

Co nazywamy ziołem? Jest to roślina lub jej część, ceniona ze względu na swoje terapeutyczne właściwości i wykorzystywana do leczenia, ze względu na substancje wpływające na metabolizm człowieka, regulujące pracę narządów, przyspieszające regeneracje komórek i tkanek, pomagające w usuwaniu zbędnych produktów przemiany materii.

Przeglądając różne materiały, dotyczące ziołolecznictwa, znalazłam taką oto legendę, sięgającą czasów Adama i Ewy: Pan Bóg wyganiając Adama i Ewę z raju zapowiedział że będą cierpieć, chorować i umierać. Adam bardzo zmartwiony prosił Pana Boga, żeby wybaczył im i nie karał tak strasznie, wygnaniem z Raju. Pan Bóg, widząc skruchę Adama, ale nie mogąc zmienić swojej decyzji, przed wypędzeniem z raju dał Adamowi księgę mówiąc, że na wszystkie choroby i dolegliwości stworzył rośliny, którymi ludzie będą mogli się leczyć. Adam, obrażony na Boga, wyrzucił księgę i od tego czasu ludzie sami muszą poznawać rośliny i ich zdolności lecznicze i dzieje się tak do dnia dzisiejszego.

Początki ziołolecznictwa, czyli inaczej fitoterapii, sięgają odległych czasów. Ludzie stosują zioła od wieków w celu podtrzymania zdrowia lub powrotu do niego. Już 5 tysięcy lat temu Sumerowie korzystali z takich ziół, jak mięta czy rumianek. Wiedza o ziołach zdobywana była w sposób doświadczalny poprzez ich stosowanie, a następnie przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Prawdopodobnie pierwszymi zielarzami byli pasterze, którzy obserwowali zwierzęta jedzące zioła, a potem przenosili te obserwacje i doświadczenia na ludzi. Najstarszy zielnik wywodzi się z medycyny chińskiej , a powstał około 2700 lat przed naszą erą. Zioła były stosowane także w Egipcie, a medycyna hinduska znała i wykorzystywała około 800 ziół. W dzisiejszych czasach stosujemy na świecie kilkanaście tysięcy rodzajów roślin. Ze świata roślinnego wywodzi się ogromna ilość leków chemicznych, jak na przykład kora wierzby dała początek znanej i powszechnie stosowanej aspirynie.

Zioła często są bezpieczniejsze w stosowaniu niż leki chemiczne, nie powodują tylu groźnych skutków ubocznych, a ich skuteczność może często być z nimi porównywana. Pamiętać jednak należy, że w przypadku choroby zawsze powinno się skonsultować swój stan z lekarzem, a jeżeli stosujemy jakieś zioła poinformować go o tym, zanim przepisze nam receptę.

Zioła stosujemy zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie w zależności od zioła i potrzeb organizmu. Wykorzystujemy je w leczeniu wielu chorób różnych układów. Zioła są sprzedawane jako tabletki, kapsułki, maści, zioła do zaparzania czy gotowania, nalewki i wyciągi wodne. Sposób ich przygotowania determinuje aktywne składniki jakie znajdą się w danym preparacie. Wykorzystywane są także w homeopatii.

Często wydaje się nam, że jeżeli jest coś oznaczone jako „naturalne” jest bezpieczne. A z ziołami nie zawsze tak jest. W niepozornych roślinkach, które rosną w każdym przydrożnym rowie, może tkwić ogromna siła. Trzeba dobrze wiedzieć, jakie są wskazania i przeciwskazania do stosowania danego zioła, z jakimi substancjami mogą one wchodzić w niekorzystne interakcje i u kogo można bezpiecznie zastosować dane zioło lub mieszankę ziołową. Źle dobrane lub źle stosowane zioła mogą szkodzić i z tego faktu należy zdawać sobie sprawę, a ich dobór skonsultować z lekarzem lub wykwalifikowanym zielarzem. Stosowanie ziół w ciąży lub podczas karmienia zawsze wymaga konsultacji lekarskiej.

 

Serdecznie zapraszamy wszytkich pacjentów również z okolic Świecie, Toruń, Inowrocław, Grudziądz, Gniezno, na konsultacje do gabinetu ul. Jagiellońska 109 w Bydgoszczy