kamica-zolciowa-dieta.jpgLeczenie kamicy żółciowej z wykorzystaniem ziół i akupunktury

Kamica pęcherzyka żółciowego (łac. cholelithiasis – chole – żółć; lith – kamień), powszechnie nazywana kamicą żółciową, jest powszechnym problemem zdrowotnym i jedną z głównych przyczyn operacji brzusznych. W USA odbywa się ponad pół miliona cholecystektomii (operacji usunięcia pęcherzyka żółciowego) rocznie. Operację przeprowadza się w celu uniknięcia kilku potencjalnych komplikacji: kolki żółciowej, wywołanej przemieszczeniem kamienia do przewodu żółciowego, potencjalnego zablokowania przepływu żółci, powodującego uszkodzenie wątroby i trzustki oraz zapalenie pęcherzyka żółciowego, powodujące ból, gorączkę i zaburzenia trawienia.

 

 

 

Po usunięciu pęcherzyka żółciowego, większość pacjentów jest uwolniona od objawów, które ich nękały, włączając przewlekłe zaburzenia trawienia i bóle brzucha, o których nawet wcześniej nie myśleli, że są związane z kamieniami pęcherzyka żółciowego czy też zapaleniem pęcherzyka żółciowego. Innym rezultatem cholecystektomii jest zmniejszone wydzielane żółci z posiłkiem. Pacjenci z usuniętym pęcherzykiem żółciowym mogą prowadzić normalne życie, ale muszą być ostrożni co do ilości spożywanego pokarmu na jeden posiłek, zwłaszcza w odniesieniu do pokarmów tłustych, gdyż żółć przyczynia się do trawienia tłuszczy, rozpuszczając tłuszcze do dalszego enzymatycznego rozkładu i wchłaniania.

Pomimo stałego doskonalenia technik operacyjnych i ogólnie pozytywnych efektów, wielu pacjentów z kamicą pęcherzyka żółciowego woli uniknąć operacji i zachować pęcherzyk żółciowy. Można to osiągnąć dzięki rozpuszczeniu kamieni i/lub usunięciu ich z pęcherzyka żółciowego do jelit. Jest kilka metod usuwania kamieni z pęcherzyka żółciowego, jak litotrypsja czy rozpuszczanie kamieni za pomocą soli żółciowych, zwykle kwasu ursodeoksycholowego (tylko w przypadku małych kamieni). Problem jest taki, ze jeżeli pęcherzyk żółciowy nie jest usunięty, często dochodzi do nawrotów i kamienie powstają na nowo. Jednakże osoby, które poczynią stosowane zmiany w swoim stylu życia w odniesieniu do jedzenia oraz ćwiczeń, mają szansę uniknąć nawrotu.

Medycyna chińska często jest postrzegana jako alternatywa do leczenia operacyjnego przez pacjentów z rozpoznaną kamicą pęcherzyka żółciowego. Wykorzystywana jest zwykle terapia ziołami w połączeniu z akupunkturą. Zachodnia metoda rozpuszczania kamieni za pomocą kwasu ursodeoksycholowego (który jest najważniejszą solą żółciową znajdującą się w żółci niedźwiedzia – urso = niedźwiedź) chociaż nie jest on w medycynie zachodniej pozyskiwany od niedźwiedzi, lecz syntetycznie. We współczesnych Chinach żółć niedźwiedzia, w połączeniu z kurkumą i różową trawą włosową, jest stosowana jako leczenie w przypadku kamicy żółciowej i zapalenia pęcherzyka żółciowego.

Medycyna chińska postrzega prawidłowy przepływ żółci jako manifestację prawidłowego przepływu Qi Wątroby, natomiast gdy dochodzi do Zastoju Qi Wątroby, co może być wywołane np. przez depresję, przepływ żółci ulega zaburzeniu. Zmniejszony przepływ żółci, zaburza z kolei Funkcje Qi i prowadzi do dalszych problemów, obejmujących zwykle stres emocjonalny, co z kolei nasila zastój i zaburzenia w obszarze jamy brzusznej. Jak natomiast wiemy, słaby przepływ żółci, sprzyja powstawaniu kamieni żółciowych.

Kamienie żółciowe są diagnozowane zwykle dopiero wtedy, gdy powodują występowanie oczywistych objawów, zwłaszcza bólu kolkowego. Pojawienie się bólu przyczynia się zwykle do nawiązania kontaktu z lekarzem i poszukiwaniu przyczyny bólu. Często jednak kamica pęcherzyka żółciowego przebiega bezobjawowo przez wiele lat. W końcu zwykle objawy zaczynają występować.

Tradycyjna Medycyna Chińska korzysta z ziół podczas leczenia kamicy żółciowej. Najpierw, przez okres 2-3 miesięcy stosuje się zioła, które mają za zadanie zmniejszyć wielkość kamieni żółciowych, następnie przez okres od miesiąca do dziesięciu miesięcy podaje się zioła, przyczyniające się do usunięcia zmniejszonych już kamieni z pęcherzyka żółciowego. Przez cały czas pacjent ma prowadzoną także terapię akupunkturą i oczywiście konieczne są zmiany dotyczące stylu życia, jak zwiększenie ilości ruchu i stosowna dieta, z ograniczeniem tłuszczów, a za to bogata w błonnik.

 

zdjęcie źródło:

www.megapedia.pl

Serdecznie zapraszamy wszytkich pacjentów również z okolic Świecie, Toruń, Inowrocław, Grudziądz, Gniezno, Włocławek, Piła na konsultacje do gabinetu ul. Jagiellońska 109 w Bydgoszczy