Achillea_millefolium_-_Köhlers_Medizinal-Pflanzen-149.jpgKrwawnik rośnie w Polsce właściwie wszędzie. Pospolity jest w całej Eurazji oraz w Ameryce Północnej aż po Gwatemalę. Jest ziołem wieloletnim. Rośnie właściwie wszędzie – na łąkach, pastwiskach, nasypach kolejowych, przy drogach. Nie należy zbierać krwawnika (i innych ziół) ze stanowisk przydrożnych i z nasypów kolejowych.

Krwawnik ma ciekawy i bardzo złożony skład chemiczny, dzięki czemu wywiera szerokie działanie farmakologiczne. Ziele zawiera olejek eteryczny złożony z monoterpenów, seskwiterpenów, octanu bornylu, tujonu, terpineolu i borneolu. Chamazulen powstaje w olejku podczas destylacji z bezbarwnej achillicyny. Istnieją chemotypy krwawnika nie zawierające azulenu. Wówczas ich olejek obfituje w alfa-pinen, cyneol, sabinen i kamforę. W surowcu są obecne poliacetyleny, glikozydy flawonoidowe, aglikony flawonoidowe, kwasy fenolowe, trójterpeny, fitosterole, aminy, alkaloidy i amidy, garbniki, kumaryny, alkany, kwasy tłuszczowe, alkohole cukrowe, cukry, aminokwasy, kwas bursztynowy, kwas walerianowy, octowy i mrówkowy.


W tradycji medycyny zachodniej krwawnik można stosować w bardzo szerokim zakresie wskazań, co wynika z jego złożonego składu chemicznego. Krwawnik oddziałuje stymulująco na procesy trawienne, pobudza wydzielanie soków trawiennych, poprawia trawienie. Na wiosnę można go wykorzystywać w kuracjach wzmacniających, odtruwających, przy schorzeniach wątroby, trzustki, śledziony, żołądka i jelit. Dawniej wierzono, że krwawnik działa korzystnie podczas leczenia gruźlicy oraz usuwa objawy blednicy u kobiet (niedokrwistość, bladość powłok skórnych, zimne i mokre dłonie i stopy, omdlenia). Sok z krwawnika ma działanie odżywcze i wzmacniające, można popijać go z miodem i mlekiem. Działanie bakteriobójcze, przeciwpasożytniczne i przeciwzapalne wyciągów z krwawnika i olejku krwawnikowego zostało potwierdzone naukowo w XX wieku. Olejek ma działanie rozkurczowe, uspokajające, silne przeciwdrobnoustrojowe, rozkurczowe (przeciwkolkowe), antyhistaminowe i przeciwzapalne. Można nim smarować trudno gojące się rany, wypryski, ropnie, owrzodzenia i liszaje. Oliwa, olej lniany i maści zawierające olejek krwawnikowy przydatne są w leczeniu trądziku, atopowego zapalenia skóry, pokrzywki i stłuczeń. Naparem z krwawnika można płukać włosy przy wypadaniu, stanie zapalnym skóry, przetłuszczaniu się i braku połysku. Sok z krwawnika ma działanie odtruwające, wzmacniające i żółciopędne. Macerat natomiast można wykorzystać jako środek czyszczący krew i wzmacniający. Krwawnik może obniżać podwyższone ciśnienie tętnicze oraz przyspieszać krzepnięcie krwi w przypadku krwawień. Przydatny jest także w przypadku bolesnych miesiączek.

Zgodnie z zasadami Tradycyjnej Medycyny Chińskiej krwawnik jest ziołem o termice ciepło-chłodnej oraz smaku ostrym, gorzkim i aromatycznym. Wykazuje powinowactwo do kanałów Płuc, Śledziony i Serca oraz do macicy.

Usuwa Gorący Wiatr, czyli jest skuteczny podczas ostrych chorób gorączkowych układu oddechowego z gorączką dominującą nad dreszczami oraz Zimny Wiatr, czyli ostre choroby gorączkowe układu oddechowego z dreszczami dominującymi nad gorączką. Krwawnik można stosować w przypadkach Gorącego Śluzu Płuc, gdzie korzystnie jest łączyć go z trojeścią, a także w przypadkach Zimnego Wilgotnego Śluzu Płuc (odpowiada naszym np. zapaleniom zatok z grypą), gdzie skutecznie oddziałuje w połączeniu z arcydzięglem. Krwawnik potrafi także usuwać Przetrwały Patogen oraz wzmacnia Obronną Qi organizmu.

 

Zdjęcie - http://pl.wikipedia.org/wiki/Krwawnik

Serdecznie zapraszamy wszytkich pacjentów również z okolic Świecie, Toruń, Inowrocław, Grudziądz, Gniezno, Włocławek, Piła na konsultacje do gabinetu ul. Jagiellońska 109 w Bydgoszczy