Kamica żółciowa a Tradycyjna Medycyna Chińska

kamica-zolciowa-dieta.jpgLeczenie kamicy żółciowej z wykorzystaniem ziół i akupunktury

Kamica pęcherzyka żółciowego (łac. cholelithiasis – chole – żółć; lith – kamień), powszechnie nazywana kamicą żółciową, jest powszechnym problemem zdrowotnym i jedną z głównych przyczyn operacji brzusznych. W USA odbywa się ponad pół miliona cholecystektomii (operacji usunięcia pęcherzyka żółciowego) rocznie. Operację przeprowadza się w celu uniknięcia kilku potencjalnych komplikacji: kolki żółciowej, wywołanej przemieszczeniem kamienia do przewodu żółciowego, potencjalnego zablokowania przepływu żółci, powodującego uszkodzenie wątroby i trzustki oraz zapalenie pęcherzyka żółciowego, powodujące ból, gorączkę i zaburzenia trawienia.

 

 

Leczenie nowotworów w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej (TMCh)

Ponieważ wielu z pacjentów ma, miało lub będzie miało chorobę nowotworową, ważne jest zrozumienie, na jakie wsparcie można liczyć ze strony Tradycyjnej Medycyny Chińskiej w walce z nowotworem. Nawet jeżeli pacjent aktualnie nie ma nowotworu, gdyż udało się go skutecznie wyleczyć, można wykorzystać TMCh w celu zapobiegania nawrotowi.

Krwawnik (Achillea millefolium L.)

Achillea_millefolium_-_Köhlers_Medizinal-Pflanzen-149.jpgKrwawnik rośnie w Polsce właściwie wszędzie. Pospolity jest w całej Eurazji oraz w Ameryce Północnej aż po Gwatemalę. Jest ziołem wieloletnim. Rośnie właściwie wszędzie – na łąkach, pastwiskach, nasypach kolejowych, przy drogach. Nie należy zbierać krwawnika (i innych ziół) ze stanowisk przydrożnych i z nasypów kolejowych.

Krwawnik ma ciekawy i bardzo złożony skład chemiczny, dzięki czemu wywiera szerokie działanie farmakologiczne. Ziele zawiera olejek eteryczny złożony z monoterpenów, seskwiterpenów, octanu bornylu, tujonu, terpineolu i borneolu. Chamazulen powstaje w olejku podczas destylacji z bezbarwnej achillicyny. Istnieją chemotypy krwawnika nie zawierające azulenu. Wówczas ich olejek obfituje w alfa-pinen, cyneol, sabinen i kamforę. W surowcu są obecne poliacetyleny, glikozydy flawonoidowe, aglikony flawonoidowe, kwasy fenolowe, trójterpeny, fitosterole, aminy, alkaloidy i amidy, garbniki, kumaryny, alkany, kwasy tłuszczowe, alkohole cukrowe, cukry, aminokwasy, kwas bursztynowy, kwas walerianowy, octowy i mrówkowy.

Imbir lekarski - przyprawa i lekarstwo

imbirlekarskiwikipedia.jpgImbir lekarski (Zingiber officinale) należy do rodziny imbirowatych (Zingibiraceae) i obecnie w stanie dzikim już nie występuje, lecz jest rośliną uprawną. Znamy go doskonale z naszej kuchni, a jest także bardzo cennym lekarstwem. W Azji znany i stosowany był już ponad 3000 lat temu. Jest źródłem magnezu (100g imbiru dostarcza aż 405mg magnezu), wapnia i żelaza. Jako przyprawa stosowany jest głównie w kuchniach azjatyckich i ceniony za swój charakterystyczny silny, odświeżający aromat z e słodka nutą oraz palący, lekko gorzki smak, co zawdzięcza dużej zawartości olejków eterycznych.

Surowcem leczniczym jest kłącze imbiru, zawierające olejek eteryczny bogaty w alkohol – zingiberol, citreol, bisabolen, borneol, citral, cineol i kamfen. W kłączu są również fenyloalkany – gingerol (odpowiada za ostry smak imbiru) i szogaole. Szogaole i gingerole wywierają działanie przeciwwymiotne oraz hamują syntezę leukotrienów, cyklooksygenazę I i II (COX-I, COX-II) silniej niż indometacyna. Należą również do inhibitorów lipooksygenazy (5-LO).

Ziołowa detoksykacja – Manayupa

mana-ziolo.jpgOczyszczanie organizmu jest wręcz niezbędne, jeżeli chcemy zachować zdrowie i witalność na długie lata. Brak oczyszczania może stać się podłożem rozwoju wielu różnych dolegliwości, a tego przecież wszyscy chcemy uniknąć. Toksyn zaś gromadzimy stale mnóstwo w swoim organizmie. Pochodzą z żywności, coraz bardziej zanieczyszczonej, z wody, wzbogaconej o różne chemikalia, z powietrza, które zatruwamy coraz bardziej, a także z nas samych, gdyż sami również produkujemy w swoich organizmach najróżniejsze toksyny. Zatrucie toksynami wywiera wpływ na nasz stan zdrowia, samopoczucia i wyglądu. Nie będziemy wyglądać zdrowo, młodo i radośnie, jeśli będziemy dźwigać w sobie nawet kilka kilogramów najróżniejszych niepotrzebnych, toksycznych pierwiastków.

Serdecznie zapraszamy wszytkich pacjentów również z okolic Świecie, Toruń, Inowrocław, Grudziądz, Gniezno, Włocławek, Piła na konsultacje do gabinetu ul. Jagiellońska 109 w Bydgoszczy