Ból ramienny to termin medyczny określający ból wywołany przez ucisk nerwu szyjnego, prowadzącego do promieniującego bólu w dół ramienia. Podobnie jak rwa kulszowa, może mieć nagły początek i bardzo ciężki lub stopniowy początek z długotrwałymi objawami. Przyczyną ucisku nerwu w szyi, który powoduje ból ramienia, jest wypadnięcie dysku lub długotrwałe zmiany zwyrodnieniowe powodujące ucisk na korzeń nerwu.
Jakie inne objawy mogą mu towarzyszyć?
Ponieważ przyczyną bólu ramiennego (neuralgii barkowej) jest ucisk korzenia nerwowego, istnieją inne objawy, które są są powiązane z bólem ramienia. Najczęściej są to mrowienie (parestezje) w ramieniu i mogą być zlokalizowane np. wyłącznie w kciuku. Dystrybucja bólu i parestezji zależy od tego, który z korzeni nerwowych jest ściśnięty.
Innym powszechnym zaburzeniem czucia opisywanym przez pacjentów z bólem ramiennym jest drętwienie ramienia.
W rzadkich przypadkach zdaża się również, że ucisk korzenia nerwowego w odcinku szyjnym kręgosłupa jest tak znaczna, że oprócz powodowania bólu i/lub zaburzeń czucia, wpływa to na funkcję motoryczną (moc) ramienia. Jest to rzadkie, ale w takich przypadkach pacjent może zauważyć zmniejszoną siłę w ramieniu. Podobnie jak w przypadku opisanych powyżej zaburzeń czucia. np. pacjent może zauważyć osłabienie mięśnia trójgłowego tak, że nie jest w stanie wyprostować łokcia.
Jakie są objawy rwy barkowej?
Rwa barkowa charakteryzuje się bólem promieniującym do szyi, ramion i kończyn górnych.
Jakie są przyczyny rwy barkowej?
Przyczynami rwy barkowej mogą być: dyskopatia tj. przepuklina, zwyrodnienie krążka międzykręgowego, neuralgia, choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa.
Leczenie rwy barkowej akupunkturą
Leczenie rwy ramiennej (barkowej) koncentruje się na leczeniu bólu, w którym stosuje się różne techniki w tym zabiegi akupunktury.
Zabiegi akupunktury mają na celu zablokowanie silnych sygnałów bólowych pochodzących z zaciśniętych nerwów na poziomie rdzenia kręgowego, przerywa to błędne koło i przynosi trzy korzyści:
- złagodzenie bólu,
- rozluźnienie skurczów mięśni
- poprawę miejscowego ukrwienia
Rozluźnienie skurczu mięśni zapobiegnie dalszemu silnemu naciskowi na korzenie nerwowe, a poprawa ukrwienia powoli, ale pewnie zregeneruje uszkodzone nerwy, nawodni krążki międzykręgowe i wyleczy niektóre problemy zapalne. Dlatego po pomyślnym zakończeniu leczenia można oczekiwać długotrwałej poprawy klinicznej nawet w ciężkich przypadkach.
Zabiegi akupunktury stosowane są z powodzeniem w leczeniu rwy barkowej oraz wspomagająco przy zabiegach rehabilitacji.