ul. Jagiellońska 109 w Bydgoszczy 

Astma oskrzelowa jest zapalną chorobą dróg oddechowych, której przyczyna jest nadreaktywność oskrzeli. Główne objawy astmy to nawracające napady duszności i kaszlu, występujące zwłaszcza w nocy i nad ranem. Szacuje się, że w Polsce na astmę choruje ok. 4,5 mln osób. Jest to choroba, która zwykle zaczyna w wieku dziecięcym, a jej częstotliwość występowania oraz śmiertelność z powodu astmy stale rosną (Howell, 2000). Leczenie astmy często wymaga codziennego podawania leków, a poważne ataki wymagają hospitalizacji i mogą stać się przyczyną zgonu.


Według medycyny chińskiej, przyczyną astmy jest konstytucyjne osłabienie układu obronnej Qi organizmu, zwłaszcza płuc, co może być nasilane przez styl życia (dieta, stres, ekspozycja na alergeny, środki drażniące i chemiczne). Te czynniki zewnętrzne opisywane są jako „Wiatr” w Tradycyjnej Chińskiej Medycynie. Kombinacja osłabionego układu obronnej Qi i inwazji Wiatru są podłożem, na którym rozwija się astma.


Regularne leczenie astmy za pomocą akupunktury może pomóc zredukować objawy i zmniejszyć częstotliwość występowania napadów.

 

W okresach, gdy ataki astmy nie są częste, a objawy są łagodne, leczenie za pomocą akupunktury skupia się na problemie podstawowym, czyli na osłabionym układzie obronnej Qi. Dzięki regulowaniu i wzmacnianiu funkcji układu immunologicznego, doprowadza się organizm do bardziej prawidłowego funkcjonowania. W wielu przypadkach oznacza to, że pacjent żyje bez objawów lub z minimalnymi objawami. Ponieważ astma jest złożonym stanem, leczenie jej za pomocą akupunktury jest zwykle przewlekłe, a efekty osiągane są stopniowo, co wymaga dłuższych serii leczenia, aby rezultaty były trwałe. Ponieważ jednak długotrwałe, korzystne efekty mogą być osiągnięte, akupunktura jest ogromną szansą dla pacjentów cierpiących z powodu astmy.

Serdecznie zapraszamy wszytkich pacjentów również z okolic Świecie, Toruń, Inowrocław, Grudziądz, Gniezno, Włocławek, Piła na konsultacje do gabinetu ul. Jagiellońska 109 w Bydgoszczy