Zespół przewlekłego zmęczenia (chronic fatique syndrom CFS) jest to zespół objawów, charakteryzujący się uporczywym zmęczeniem nie związanym z wysiłkiem, a nie ustępującym po odpoczynku, który wraz z innymi specyficznymi objawami utrzymuje się przez okres co najmniej sześciu miesięcy. Proces chorobowy w CFS zawiera szereg neurologicznych, immunologicznych i hormonalnych zaburzeń. 


W większości przypadków CFS rozpoczyna się nagle, zazwyczaj towarzyszą początkowi objawy grypopodobne lub grypa. Cześć przypadków zaczyna się okresem kilkumiesięcznego przeciążenia intensywnym stresem. Do rozpoznania CFS wymagane jest spełnienie dwóch następujących kryteriów:

Pojawienie się niewyjaśnionego, trwałego zmęczenia, nie związanego z wysiłkiem, nie ustępującego po odpoczynku, co powoduje znaczne zmniejszenie poprzedniego poziomu aktywności fizycznej.

 

Cztery lub więcej z następujących objawów, utrzymujących się przez ostatnie sześć miesięcy lub dłużej:

 

  1. Zaburzenia pamięci i koncentracji
  2. Po-wysiłkowe złe samopoczucie 
  3. Nie odświeżający sen
  4. Bóle mięśni
  5. Bóle w wielu stawach
  6. Bóle głowy nowego rodzaju lub większe nasilenie
  7. Ból gardła, częsty lub nawracające
  8. Powiększenie węzłów chłonnych (szyjnych lub pachowych)

 

Inne częste objawy to:

  1. Zespół jelita drażliwego, bóle brzucha, nudności, biegunki lub wzdęcia
  2. Dreszcze i poty nocne
  3. Ból w klatce piersiowej
  4. Duszność
  5. Przewlekły kaszel
  6. zaburzenia widzenia (zamazane widzenie, wrażliwość na światło, ból oka lub suche oczy)
  7. Alergia lub wrażliwość na żywność, alkohol, zapachy, chemikalia, leki i hałas
  8. Problemy z utrzymaniem pozycji pionowej (niedociśnienie, nieregularne bicie serca, zawroty głowy, zaburzenia równowagi lub omdlenia)
  9. Problemy psychologiczne (depresja, drażliwość, zmiany nastroju, lęk, ataki paniki) 

 

Zaleca się, aby osoby z objawami przypominającymi CFS konsultowały się z lekarzem, aby wykluczyć, ewentualnie leczyć inne choroby, takie jak zaburzenia snu , depresję , nadużywanie alkoholu, cukrzycę , niedoczynność tarczycy , mononukleozę, toczeń , stwardnienie rozsiane (SM), przewlekłe zapalenie wątroby i różne nowotwory . Także leki mogą również powodować działania niepożądane, naśladujące objawy CFS. 


Zespół przewlekłego zmęczenia występuje dwa razy częściej u kobiet niż u mężczyzn, a większość pacjentów jest między 25 a 45 rokiem życia.
Rokowanie zależy od diagnozy TCM. Niedobór Qi Śledziony, stagnacja Qi Wątroby, Serca i Krwi, niedobór Yin i wpływ Toksycznego Gorąca powinny mieć dobre wyniki podczas leczenia akupunkturą. Większość pacjentów leczonych z powyższych powodów może pozbyć się zespołu przewlekłego zmęczenia w ciągu trzech miesięcy. Niedobór Nerek i Flegma daje wolniejszą odpowiedź na leczenie i może trwać dłużej niż trzy miesiące.

 

Wyniki pokazują, bardziej widoczny efekt w ostrych przypadkach. Zwykle, podczas procesu leczenia, objawy poprawiają się o 70 – 80% w ciągu 1-1 ½ miesięcy. W następnym 1 ½ -2 miesięcy, pozostałe 20 procent do 30 procent objawy także znikną.


Jeśli pacjenci czują się lepiej po dwóch miesiącach i zakończy się leczenie, w większości przypadków, CFS nawróci. Regularny program leczenia jest potrzebny przez okres co najmniej trzech miesięcy, a następnie okresowe wizyty, aż do momentu ustąpienia wszystkich objawów. Jeśli pacjent miał CFS przez długi czas (kilka lat), trzy miesięczny plan leczenia trzeba będzie przedłużyć. Należy także stosować inne sposoby, jak zbilansowana dieta, multiwitaminy, minerały i wykonywanie ćwiczeń ( qi gong, tai ji quan, chodzenie).

Serdecznie zapraszamy wszytkich pacjentów również z okolic Świecie, Toruń, Inowrocław, Grudziądz, Gniezno, Włocławek, Piła na konsultacje do gabinetu ul. Jagiellońska 109 w Bydgoszczy