Poronienia są bardzo powszechne. Jedna na siedem rozpoznanych ciąż ulega poronieniu w pierwszym trymestrze. Około 1% kobiet traci ciążę w drugim trymestrze. O wiele więcej ciąż ulega poronieniu, zanim kobieta zorientuje się, że w ogóle jest w ciąży.
Większość poronień w I trymestrze jest związanych z wadami płodu, których częstość występowania wzrasta wraz z wiekiem obojga rodziców. Po pierwszym trymestrze czynniki matczyne, jak np. nieprawidłowości macicy lub niewydolność szyjki macicy, są najczęstszymi powodami utraty ciąży. Jeżeli poronienia są spowodowane znanymi przyczynami, jak nieprawidłowości macicy i szyjki macicy, medycyna zachodnia zwykle jest w stanie dobrze sobie z nimi poradzić.
Jeżeli kobieta poroniła trzykrotnie, ryzyko kolejnego poronienia, podobnie jak ryzyko przedwczesnego porodu, jest większe o 30%. Nawykowe poronienia, zgodnie z wiedzą medycyny zachodniej, mogą być spowodowane przez:
30% - zaburzenia hormonalne (jajniki, łożysko, tarczyca)
10% - nieprawidłowości macicy i/lub szyjki macicy (wady wrodzone, mięśniaki)
10% - infekcje endometrium
3% - zaburzenia chromosomalne któregoś z rodziców
czynniki krzepnięcia krwi
czynniki immunologiczne
Zastosowanie akupunktury po poronieniu ma na celu przywrócenie równowagi hormonalnej, odbudowanie ciała oraz zapewnienie wsparcia emocjonalnego. Jeżeli planowana jest kolejna ciąża, akupunktura może pomóc w przygotowaniu się do niej. Dzięki zastosowaniu akupunktury uzyskujemy większe szanse na implantację zarodka, mniejsze ryzyko poronienia (należy pamiętać o leczeniu obojga przyszłych rodziców) dzięki stworzeniu korzystniejszego środowiska dla procesu powstawania, wzrostu i rozwoju jajeczek oraz plemników.
Akupunktura zwiększa przepływ krwi w narządach rozrodczych, dzięki czemu rozwijające się zarodki są silniejsze i mają dzięki temu większe szanse na zdrowy rozwój. Akupunktura wzmacnia i reguluje także energię życiową Qi oraz Krew w obrębie jajowodów i macicy, a także zapewnia lepsze odżywienie płodu we wczesnych stadiach jego rozwoju.