Półpasiec jest ostrą, wirusową chorobą zakaźną, wywoływaną przez wirusa Varicella zoster. Jest to ten sam wirus, który wywołuje ospę wietrzną. Zachować na nią mogą osoby, które kiedyś chorowały na ospę wietrzną i u których doszło do reaktywacji utajonego zakażenia w zwojach czuciowych lub doszło do nowej infekcji podczas zetknięcia się z chorym na ospę wietrzną. Charakteryzuje się wystąpieniem bolesnych pęcherzyków wzdłuż przebiegu nerwów.

Wystąpienie zmian skórnych zwykle jest poprzedzone pieczeniem, mrowieniem, swędzeniem lub bólami, które mogą utrzymywać się nawet wiele miesięcy, a nawet lat po zakończonej infekcji, jako tzw. neuralgia popółpaścowa.

Według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej (TMCh) półpasiec jest związany z wystąpieniem jednego z czterech syndromów: Nadmiarowego Gorąca Wątroby, Gorącej Wilgoci Śledziony, Zastoju Qi i Krwi lub Niedoboru Yin z Zastojem Krwi. Choroba często zaczyna się jako Wilgotne Gorąco, prowadzące do Zastoju Qi i Krwi. Patologiczne zmiany dotyczą Wątroby i Śledziony. Możliwymi przyczynami są: emocjonalne zaburzenia, przyczyniające się do powstania Ognia Wątroby i Pęcherzyka Żółciowego, jedzenie zbyt dużej ilości ostrych, tłustych i/lub słodkich pokarmów, które przyczyniają się do powstania Gorącej Wilgoci, Niedobór Śledziony, który przyczynia się do powstania Wilgoci, która z kolei przy przedłużającej się depresji, może przekształcić się w Gorąco, Ogień Wątroby i Gorąca Wilgoć, które powodują Zastój Qi i Krwi, a w wyniku tego ból. Ponieważ u podłoża leży Gorąca Wilgoć, ważne jest aby ustalić co przeważa – Wilgoć czy Gorąco. Do powstania zmian skórnych przyczyniają się Gorące Toksyny obecne we Krwi. Gdy Niedoborowa Śledziona nie jest w stanie usuwać wystraczająco Wilgoci, woda gromadzi się w skórze, a Gorąca Wilgoć przyczynia się do powstania pęcherzy wypełnionych płynem.

Dzięki TMCh możemy wykorzystać w leczeniu pacjentów z półpaścem zarówno akupunkturę, jak i zioła. Do przydatnych ziół (oczywiście dobranych odpowiednio w zależności od wzorca zaburzeń obecnych u danego pacjenta) należą: lukrecja, dzięgiel chiński, korzeń remanii, korzeń goryczki żółtej, nasiona babki zwyczajnej, owoc kolcowoju, skórka mandarynki czy gorzka pomarańcza i wiele innych. Z technik akupunkturowych stosuje się skrwawianie odpowiednich punktów, a oprócz tego nakłuwanie TH 6 i GB 34 w celu usunięcia Gorąca z Wątroby i Pęcherzyka Żółciowego i Wilgoci, Sp 9 i Liv 5, które pomocne są w usuwaniu Wilgoci oraz Toksyn, Liv 3 i Pc 6 w celu regulowania dynamiki Qi, Bl 40 i Sp 10, które przyspieszają przepływ Krwi i przemieniają Zastój, Liv 2 do usuwania Gorąca, Kid 7 i Kid 6 w celu wzmacniania Yin.

Serdecznie zapraszamy wszytkich pacjentów również z okolic Świecie, Toruń, Inowrocław, Grudziądz, Gniezno, Włocławek, Piła na konsultacje do gabinetu ul. Jagiellońska 109 w Bydgoszczy