Właściwa jakość i ilość odpoczynku jest niezbędna do utrzymania dobrego zdrowia, a bezsenność jest objawem braku równowagi organizmu. Każdy człowiek cierpi z powodu bezsenności w jakimś okresie swojego życia. Niedobór snu, zwłaszcza przewlekły, może być bardzo szkodliwy dla sił witalnych organizmu i systemu immunologicznego.
Przewlekająca się bezsenność może być niezwykle wyniszczająca. Prowadzi do zmęczenia, problemów z koncentracją, zaburzeń nastroju. Może rzutować na stosunki w pracy, powodować niepokój, być źródłem nowego stresu i niepokoju, co powoduje powstawanie kolejnych napięć i jeszcze bardziej utrwala problem. Sen może być zakłócony przez ból, brak równowagi hormonalnej, zaburzenia ze strony układu pokarmowego lub układu krążenia, stany lękowe i depresję, a także bezsenność jest często działaniem niepożądanym wielu współcześnie stosowanych leków. Bezsenność jest powszechnie spotykanym zaburzeniem w praktyce klinicznej.
Niezwykle pomocna w leczeniu bezsenności okazuje się akupunktura. W jaki sposób? Otóż akupunktura wywiera uspokajający, równoważący wpływ na układ nerwowy. Do tego ma bardzo dobry, wręcz doskonały profil bezpieczeństwa. Nie powoduje uzależnienia, jak wiele leków stosowanych w leczeniu bezsenności czy depresji, a wykonywana przez wykwalifikowanego specjalistę nie grozi niepożądanymi działaniami ubocznymi. Wybierając akupunkturę, decydujemy się na bezpieczniejszą alternatywę leczenia konwencjonalnego za pomocą farmakoterapii.
Zwykle sugeruje się 10 – 12 zabiegów, początkowo 2 – 3 zabiegi w tygodniu. W leczeniu bezsenności stosuje się zarówno akupunkturę ogólną, umieszczając igły wzdłuż meridianów, jak i akupunkturę uszną. Wykorzystane punkty zależą od sytuacji klinicznej oraz stylu akupunktury, praktykowanego przez akupunkturzystę.
Oprócz poprawy jakości snu, pacjenci, którzy poddają się zabiegom akupunktury, odzyskują dobre samopoczucie i odczuwają znaczną poprawę stanu zdrowia. Dla wielu pacjentów akupunktura może być trwałym rozwiązaniem ich problemów ze snem.