ul. Jagiellońska 109 w Bydgoszczy 

Ogólne zalecenia dotyczące odżywiania

W ciągu dnia powinniśmy spożywać trzy główne posiłki mniej więcej o tej samej porze, uzupełniane, o ile to możliwe, przez dwa mniejsze posiłki np. o godzinie 11stej i 16stej.

Śniadanie

Ponieważ Żołądek osiąga swoją maksymalną zdolność trawienną między 7.00 a 9.00 rano w tym czasie powinniśmy zjeść śniadanie, które powinno być podstawowym, obfitym, najbardziej wzmacniającym posiłkiem dnia. Dobre śniadanie wzmacnia qi i yang Żołądka i Śledziony. Optymalne pożywienie na śniadanie powinno być przygotowane z ogrzewających składników, za pomocą ogrzewających metod przyrządzania jedzenia, stymulujące energetycznie i nie przyczyniające się do powstawania Wilgoci.

Rekomendowane

Idealny początek dobrego dnia to gotowane (ciepłe) płatki z różnych zbóż, jak np. proso, kukurydza, jęczmień, czy bardzo rozgrzewający owies. Latem polecane są nieco chłodniejsze zboża, jak np. pszenica. Do płatków można dodać orzechy, nasiona, czy nieco sezonowych owoców. Można dosłodzić do smaku używając miodu, melasy czy marmolady. Czarna herbata lub kawa w umiarkowanej ilości są polecane jako wzmacniające yang.

Czego unikać

Energetycznie zimnej i/ lub przyczyniającej się do powstawania Wilgoci żywności, hamującej poranne rozprzestrzeniające się yang oraz osłabiającej trawienny Ogień Żołądka np., owoce, soki owocowe, surowa żywność, nabiał.

Uwaga: nabiał w niewielkich ilościach jest akceptowany, pod warunkiem, że qi Śledziony jest silne. W innej sytuacji nabiał jest zbyt zimny energetycznie i łatwo może przyczyniać się do powstawania Wilgoci i Śluzu.

Obiad

Najlepiej gdy obiad jest solidnym, ciepłym posiłkiem, wzmacniającym Środkowy Ogrzewacz, składającym się z rozgrzewających zbóż i warzyw, a także ryb, mięsa drobiowego, chudego mięsa i sałatek.

Wskazówka: dobry posiłek nie obciąża ciała i nie wywołuje senności. Unikaj tłustego, zbyt zimnego pożywienia oraz zbyt obfitych posiłków. Przyczyniają się one do powstawania w ciele Wilgoci, spowalniają przepływ qi, wywołują zmęczenie i ociężałość.

 

Kolacja

Wieczorem zwiększa się yin, słabnie yang i zdolność trawienna Żołądka, zwłaszcza po godzinie 19stej, gdy zaczyna się minimum energetyczne Żołądka. Wieczorny posiłek powinien być skromny i wzmacniać rosnące yin, np. może składać się z ciepłych zbóż i warzyw, może zawierać mięso, umiarkowane ilości nabiału czy soi, niewielką ilość piwa.

Czego unikać

Energetycznie gorącego, stymulującego pożywienia, jak np. ostro przyprawione potrawy.

Wskazówka: wieczorne obfite posiłki obciążają qi Żołądka i Śledziony, która jest i tak wieczorem naturalnie słabsza. Posiłki takie często przyczyniają się do powstania otyłości, nudności, wzdęć i zaburzeń snu. Osoby z nadwagą i otyłością nie powinny jeść po godzinie 18stej, gdy organy trawienne są najsłabsze.

Serdecznie zapraszamy wszytkich pacjentów również z okolic Świecie, Toruń, Inowrocław, Grudziądz, Gniezno, na konsultacje do gabinetu ul. Jagiellońska 109 w Bydgoszczy