Neuralgia nerwu trójdzielnego jest stanem, który powoduje intensywne, sporadyczne bóle twarzy wzdłuż przebiegu jednej lub więcej z trzech gałęzi nerwu trójdzielnego. Ból jest ostry i może trwać od sekund do kilku minut. Inna nazwa tego stanu to "tic douloreaux" ze względu na fakt, że skurczom mięśni twarzy często towarzyszy ból. 

Ból może być pojawiać się podczas wykonywania normalnych, codziennych czynności, takich jak jedzenie, mycie zębów, dotykanie punktów spustowych na twarzy podczas mycia twarzy i makijażu. Wiatr, zimno, ciepło, stres lub zmęczenie może pogorszyć stan. Ból jest zazwyczaj jednostronny, częściej występuje u kobiet. Stan ten może nabrać charakteru przewlekłego, wyniszczającego, trwającego często przez wiele lat.


Zgodnie z osiągnięciami medycyn zachodniej wykorzystuje się MRI, aby wykluczyć fizyczne przeszkody, które mogłyby powodować ucisk nerwu trójdzielnego lub stwardnienie rozsiane, które może naśladować neuralgię nerwu trójdzielnego poprzez takie same objawy. Metodą leczenia jest farmakoterapia, wykorzystywana do kontroli bólu. Często stosowane w tej jednostce chorobowej leki pomagają kontrolować ból, ale nie bez znacznego ryzyka wystąpienia działań niepożądanych od zawroty głowy i nudności aż do poważnych zaburzeń ze strony serca, wątroby, nerek czy krwi. Czasami zdarza się, interwencja chirurgiczna jest ostatecznością w celu przyniesienia pacjentowi pomocy.
Jeśli neuralgia dotyczy pierwszej gałęzi nerwu trójdzielnego, objawy obejmują obszar nosa i oczu. Druga gałąź jest związana z okolicą nosa i szczęki. Trzecia zaś gałąź odnosi się do okolicy żuchwy i ucha.

 


Podstawowym założeniem akupunktury jest przepływ energia przez ciało specyficznymi ścieżkami, zwanymi meridianami. Kiedy szlaki te zostaną zablokowane, rozwija się ból i obraz choroby. Umiejscowienie bardzo cienkich igieł w punktach akupunktury umożliwia płynny przepływ energii oraz ustąpienie bólu. Istnieje wiele punktów akupunktury na twarzy, które bezpośrednio korelują z trzema gałęziami nerwu trójdzielnego. Czasem igły są dodatkowo stymulowane energią elektryczną w celu wzmocnienia efektu leczenia.
Podczas leczenia neuralgii nerwu trójdzielnego korzysta się nie tylko z punktów zlokalizowanych na twarzy, lecz także z punktów odległych (na rękach i nogach), które mają bezpośredni wpływ na meridiany twarzy. Rzadko zdarza się umieszczać igłę w części ciała objętej bólem. Często, w ciągu kilku minut po nakłuciu miejsca odległego na kończynie górnej czy dolnej, pacjent czuje ulgę. Wynika to z faktu, że meridiany tworzą bardzo złożoną sieć ścieżek energii. Po serii zabiegów akupunktury, epizody bólu twarzy często stają się znacznie rzadziej lub zanikają całkowicie.
Tradycyjna chińska medycyna diagnozuje przyczynę blokady energii pytając o wszystkie funkcje organizmu, podczas badania języka i pulsów na obu nadgarstkach. Dodatkowe igły są umieszczane w celu bardziej specyficznego zaadresowania przyczyny bólu. Na przykład, jeżeli charakter bólu jest piekący, pogarszany przez ciepło i łagodzony przez chłód, medycyna chińska uważa, że ciepło mogło wniknąć do układu energetycznego. Jeżeli osoba poci się, ma czerwoną cerę, czerwony język i szybki puls, rozpoznanie inwazji ciepła staje się jeszcze bardziej oczywiste. Wykorzystuje się wówczas konkretne punkty akupunkturowe, aby usunąć ciepło. Tacy zaś pacjenci powinni unikać pikantnych żywności i alkoholu, które wytwarzają dodatkowe ciepło w organizmie.


Jeśli zaostrzenia wywoływane są przez stres i dominujące są skurcze, istnieją inne punkty, które tradycyjnie były znane jako pozwalające zrelaksować ciało i uspokoić umysł. Moi pacjenci często mówią mi, że są w stanie lepiej radzić sobie ze stresem w swoim życiu po zabiegach akupunktury. 
W każdym przypadku, akupunktura okazała się być skuteczne w leczeniu neuralgii nerwu trójdzielnego. I to bez poważnych skutków ubocznych! 

 

Serdecznie zapraszamy wszytkich pacjentów również z okolic Świecie, Toruń, Inowrocław, Grudziądz, Gniezno, Włocławek, Piła na konsultacje do gabinetu ul. Jagiellońska 109 w Bydgoszczy