W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej, mającej ponad 5000 lat historii, nie było takiego pojęcia, jak ciśnienie tętnicze krwi, niedociśnienie czy nadciśnienie. Nie oznacza to jednak, że chińscy lekarze nie mają doświadczenia w leczeniu nadciśnienia czy niedociśnienia tętniczego. Obecnie większość chińskich lekarzy uważa, że w teorii TCM, objawy choroby nadciśnieniowej zawierają się w takich pojęciach jak: Wiatr Wątroby, Yang Wątroby, Zespół Ognia czy Wiatru.


TCM zna wiele metod leczenia nadciśnienia tętniczego, a akupunktura jest jednym z nich. Wykorzystanie akupunktury do leczenia nadciśnienia można podzielić na dwie kategorie: leczenie objawów wysokiego ciśnienia tętniczego krwi, a drugi leczenie pacjenta jako całości. W leczeniu objawów wysokiego ciśnienia tętniczego zasada jest prosta: wiadomo, że gdy nakłuje się określone punkty akupunktury, to ciśnienie tętnicze spadnie. Punkty akupunkturowe, zwykle wybierane w takich sytuacjach, to Renying, Zusanli, Shaoshang, Shaohai, Fengchi, Taichong, Hegu. Stymulowanie tych punktów zwykle powoduje spadek ciśnienia tętniczego, do pewnego stopnia, oczywiście. Całość leczenia musi być oparta na dokładnym zróżnicowaniu zespołów na podstawie pulsów, wyglądu języka, ogólnego wyglądu i zachowania pacjenta. Dopiero wtedy można wybrać odpowiednią metodę leczenia. Chińscy lekarze stwierdzili, że nadciśnieniu tętniczemu odpowiadają cztery główne zespoły:

  1. nadmierne Yang Wątroby – zespół charakteryzuje się występowaniem takich objawów, jak zawroty głowy, bóle głowy, wypieki na twarzy, zaczerwienione oczy, gorzki smak w ustach, niepokój, czerwony język z żółtym nalotem, napięty i żywy puls. Za powstanie tego zespołu odpowiada nadmierne Yang Wątroby, a jego leczenie polega na zmniejszaniu Yang Wątroby. Celem leczenia jest redukcja nadmiarowego Yang Wątroby.
  2. niedobór Yin -  nadmiar Yang Wątroby - Zespół ten charakteryzują objawy  kliniczne, takie jak bóle głowy, zawroty głowy, suchość w jamie ustnej, niepokój, uczucie gorąca w dłoni i stóp, kołatanie serca, szum w uszach, amnezja, bezsenność, napięty, cienki i szybki puls. Leczenie jest ukierunkowane na wzmacnianie niedoborowego Yin, a jednocześnie na redukowanie nadmiarowego Yang.
  3. zespół niewydolności Yin Nerek i Wątroby - Zespół ten charakteryzuje się nieprzyjemnym uczuciem suchości oczu, zawrotami głowy, osłabieniem talii i nóg, tinninus, uczuciem gorąca dłoni i stóp, bezsennością, czerwony i suchy językiem z cienkim nalotem, cienkim i napiętym pulsem. Leczenie ma na celu uzupełnianie Yin Nerek i Wątroby.
  4. zespół niewydolności Yin i Yang - Zespół charakteryzują zawroty głowy, bóle głowy, szum w uszach, kołatanie serca, zmęczenie, osłabienie talii i nóg, blady język z białym nalotem, puls napięty i cienki. Leczenie ma na celu jednoczesne uzupełnianie Yin i Yang.

W Chinach, najczęściej wybierane punkty akupunktury w leczeniu nadciśnienia tętniczego to: Zusanli (ST36), Sanyinjiao (SP6), Taichong (LR3), Neiguan (PC6), Quchi (LI ll), Xingjian (LR2), Hegu (LI4), Fengchi (GB2O ), Renying (ST9), Taixi (K13), Shenshu (BL23), Ganshu (BL18), Baihui (GV20), Qihai (CV6), Fenglong (ST4O), itp. Te punkty można podzielić na dwie grupy w zależności od ich funkcji:
The first group: those used to reduce the excessive yang: such as Sanyinjiao (SP6), Taichong (LR3), Neiguan (PC6), Quchi (LIll), Xingjian (LR2), Hegu (LI4), Fengchi (GB2O), Renying (ST9), Taixi (K13), Fenglong (ST4O). Do pierwszej grupy należą te, które są stosowane w celu zmniejszenia nadmiernego Yang: jak Sanyinjiao (SP6), Taichong (LR3), Neiguan (PC6), Quchi (Lill), Xingjian (LR2), Hegu (LI4), Fengchi (GB2O), Renying (ST9), Taixi (K13), Fenglong (ST4O).
The second group: those used to supplement the insufficiency of the vital energy of the body (yin and yang), such as Zusanli (ST36), Shenshu (BL23), Ganshu (BLl8), Baihui (GV2O), Qihai (CV6), Guanyuan (CV4). Do drugiej grupy należą punkty wykorzystywane do uzupełniania niedoborowej energii  życiowej (Yin i Yang), takie jak Zusanli (ST36), Shenshu (BL23), Ganshu (BLl8), Baihui (GV2O), Qihai (CV6), Guanyuan (CV4). W praktyce klinicznej, jeżeli przyczyną jest nadmiar Yang Wątroby, wybierany jest pierwszy zestaw punktów i stosowana jest redukcyjna technika nakłuwania. Jeżeli u podłoża leży niedobór Yin -  nadmiar Yang Wątroby, wybierane są punkty z obu grup w celu uzupełnienia energii Nerek, a jednocześnie punkty zmniejszające nadmiar. Jeżeli występuje niewydolność Yin Wątroby i Nerek – wykorzystuje się punkty Shenshu (BL23), Ganshu (BL18), a stosowaną techniką jest technika wzmacniająca. Gdy u podłoża znajduje się niedobór Yin i Yang Nerek wykorzystuje się Shenshu (BL23), Ganshu (BL18), a do wzmocnienia Yang - Baihui (GV2O) i Qihai (CV6), Guanyuan (CV4). Udowodniono jednak, że najważniejsze jest całościowe leczenie pacjenta.


W leczeniu nadciśnienia tętniczego akupunktura ma pewne zalety: na przykład, jej efekt jest łagodny, pacjenci nie odczują dyskomfortu, gdy podwyższone ciśnienie krwi obniża się. Ponadto, żadnych skutków ubocznych pojawią się, gdy pacjent jest leczony przez długi czas.
Praktyka kliniczna i badania laboratoryjne wykazały, akupunktura zmniejsza nadciśnienie głównie poprzez blokowanie beta-receptora współczulnego i poprzez stymulowanie układu RAA. Badania wykazały również, że malejące podwyższone ciśnienie tętnicze po akupunkturze jest wynikiem regulacji całego ciała.
Należy jednak zauważyć, że przeciwnadciśnieniowe działanie akupunktury jest jednak ograniczone. Ogólnie rzecz biorąc, jego efekty są lepsze, gdy sprawa jest w pierwszym etapie. Dla tych, w drugim etapie lub w trzecim etapie, efekty są czasami niezadowalające.

Serdecznie zapraszamy wszytkich pacjentów również z okolic Świecie, Toruń, Inowrocław, Grudziądz, Gniezno, Włocławek, Piła na konsultacje do gabinetu ul. Jagiellońska 109 w Bydgoszczy