ul. Jagiellońska 109 w Bydgoszczy 

Około 70% nastolatek skarży się na dolegliwości bólowe związane z menstruacją, co jest przyczyną absencji szkolnych, a w okresie czynnego życia zawodowego, nieobecności w pracy i zwolnień lekarskich. Jest to najczęstsza, pojedyncza przyczyna nieobecności młodych kobiet w pracy bądź w szkole. Objawy, na jakie skarżą się pacjentki to kurczowe bóle w dolnej części brzucha, promieniujące do pleców i górnej części ud. Ból ten w 25% przypadków nie jest łagodzony przez powszechnie dostępne środki przeciwbólowe. Ból zwykle wyprzedza wystąpienie krwawienia na kilka - kilkanaście godzin, czasem utrzymując się przez pierwszy, drugi dzień krwawienia. Równocześnie może występować zmęczenie, nudności, wymioty, biegunki i ból głowy.


Według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej (TCM) przyczyny bolesnych miesiączek to napięcie emocjonalne, Zimno i Wilgoć, przepracowanie, przewlekłe choroby, nadmierna aktywność seksualna, a także poród.


Główne mechanizmy powstawania bolesnych miesiączek, wg. TCM to zastój Qi i Krwi, Zimno, Wilgotne Gorąco, niedobór Qi i Krwi, niedobór Yang i krwi, niedobór Yin Wątroby i Nerek.


 Akupunktura okazała się być skuteczną metodą w walce z dolegliwościami bólowymi towarzyszącymi miesiączce. Zastosowanie akupunktury umożliwa całkowitą rezygnację z leków przeciwbólowych lub przynajmniej znaczne zmniejszenie nasilenia dolegliwości i zmniejszenie ich dawek. Skuteczność akupunktury jest niezwykle wysoka, sięgająca do 90%, a co najważniejsze, jest to metoda bardzo bezpieczna, podczas stosowania której najczęstszym efektem niepożądanym jest siniak.

Serdecznie zapraszamy wszytkich pacjentów również z okolic Świecie, Toruń, Inowrocław, Grudziądz, Gniezno, Włocławek, Piła na konsultacje do gabinetu ul. Jagiellońska 109 w Bydgoszczy