Stres jest zjawiskiem, którego większość z nas doświadcza codziennie i w sposób wyraźny koliduje to z naszym stanem zdrowia i szczęścia. Badania wykazują związek między wysokim poziomem stresu a pogorszeniem stanu zdrowia. Stres może być odczuwany jako efekt narażenia człowieka na stale rosnące wymagania ze strony pracodawców czy rodziny, na trudne relacje interpersonalne czy zobowiązania finansowe, co ma coraz większe znaczenie w dobie kryzysu.


Według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej stres wpływa na przepływ Qi i na przepływ krwi w organizmie, co z kolei powoduje stagnację. Nasze zdrowie zależy zaś od swobodnego, zrównoważonego przepływu Qi przez kanały, zwane meridianami. Stres, złość oraz inne intensywne emocje działają jak korek, nie pozwalając na swobodny przepływ energii w organizmie. Wiele osób podkreśla występowanie takich objawów, jak napięcie i bóle górnej części pleców, ramion i szyi. To dlatego, że stres powoduje zastój energii przechodzącej przez kanały w tych obszarach, a to z kolei przyczynia się do bólu, napięcia i sztywności, a także często powoduje bóle głowy.


Niektóre typowe objawy stresu to gniew, drażliwość, frustracja, sztywność mięśni (zwłaszcza okolice karku), trudności w zasypianiu, depresja, nieregularne cykle miesiączkowe, zespół napięcia przedmiesiączkowego (pogorszenie nastroju, obrzmienie piersi, wzdęcia), migrena i bóle głowy, napięcie, częste westchnięcia, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, obniżenie zdolności koncentracji czy zespół jelita drażliwego.


Akupunktura pomaga poruszyć Qi i krew. Może pomóc w usprawnieniu przepływu energii i złagodzić objawy stresu i niepokoju. Wpływa na uwalnianie endorfin i serotoniny w mózgu, co przyczynia się do uzyskania stanu relaksu. Akupunktura zmniejsza także aktywność układu współczulnego podczas stresu, przyczynia się do obniżenia ciśnienia krwi, zwolnienia akcji serca i rozluźnia mięśnie. Większość pacjentów odczuwa poprawę już po pierwszych kilku zabiegach.


Akupunktura może nam pomóc w ograniczeniu ryzyka dalszych konsekwencji stresu dla zdrowia, zmniejszeniu ilości dni spędzonych na zwolnieniu lekarskim, jest skutecznym leczeniem zapobiegawczym stresu oraz czyni stres łatwiejszym do opanowania.

Inne metody walki ze stresem
W walce ze stresem może nam pomóc także właściwy sposób oddychania. Wielu z nas oddycha płytko, górną częścią płuc, co może być przez stres jeszcze nasilane. Płytki zaś oddech utrudnia właściwe krążenie Qi w organizmie. Warto chociaż przez 5 – 10 minut dziennie świadomie skupić się na oddechu, tak aby kierować oddech do dolnej części brzucha. Takie proste i dostępne dla każdego ćwiczenie będzie miało ogromny wpływ na obniżenie poziomu stresu. Możemy także korzystać z medytacji/wizualizacji 10-15 min dziennie, co także pozwala obniżyć poziom odczuwanego stresu. Ćwiczenia takiego jak joga, pilaste czy Qi Gong, koncentrują się na oddechu i przyczyniają się do swobodnego przemieszczania Qi. Ważne jest także spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi, a w razie potrzeby korzystanie z pomocy wykwalifikowane terapeuty, który pomoże poradzić sobie ze stresem i odnieść \się pozytywnie do zmian w swoim życiu.


Kilka zaleceń dietetycznych:
            Śniadanie powinno zjeść się między godziną 7 a 9
            Śniadanie powinno być najbardziej obfitym posiłkiem
            Nie wolno jeść wieczorem/w nocy – posiłki należy skończyć do godziny 17-18
            Należy dokładnie żuć pokarmy
            Nie wolno przejadać się
            Nie powinno się pić płynów razem z pokarmami
            Należy zwrócić uwagę na jedzenie, usiąść do jedzenia
            Najlepiej jeść ekologicznie, lokalnie i sezonowo


Wyeliminuj: smażone potrawy, słodycze, ciasta, proste węglowodany, alkohol, nikotynę, kofeinę, narkotyki oraz pikantna żywność.
Dodaj do jedzenia: kurkumę, kminek, rozmaryn, szczypiorek, liście gorczycy, bazylię, tymianek – są to przyprawy poruszające Qi. Korzystne są także warzywa takie jak kapusta, kalafior, brokuły, brukselka, zielone warzywa liściaste.

 

Akupunktura Bydgoszcz - leczenie nerwic

Serdecznie zapraszamy wszytkich pacjentów również z okolic Świecie, Toruń, Inowrocław, Grudziądz, Gniezno, Włocławek, Piła na konsultacje do gabinetu ul. Jagiellońska 109 w Bydgoszczy