Zapalenie stawów (arthritis) to grupa schorzeń, w przebiegu której dochodzi do uszkodzenia stawów, co jest główną przyczyną kalectwa u osób powyżej 55 roku życia. Istnieje około sto różnych rodzajów zapalenia stawów, a wszystkie one mają wspólne cechy, wywierający negatywny wpływ na organizm, przyczyniający się do powstania bólu, sztywności i obrzęku chrząstki. Może to z biegiem czasu spowodować powstanie widocznych deformacji, niestabilności i słabości. Choroba może wystąpić w każdej części ciała.

Najczęściej zajęte są stawy kończyn, biodra, plecy i ramiona. W postaciach ogólnoustrojowych może przyczynić się do wystąpienia zaburzeń pracy serca, nerek, wątroby i innych narządów. Wspólnymi elementami wszystkich rodzajów zapalenia stawów są obrzęk stawów, obrzęk kości, chrząstek i tkanki łącznej, otaczającej stawy. U pacjentów występuje stan zapalny, bolesność, podwyższona temperatura, zaczerwienienie skóry, ograniczenie ruchomości. Proces chorobowy może rozwijać się powoli i stopniowo lub szybko.

Zgodnie z teorią Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, zapalenia stawów powstają w wyniku zablokowania cyklicznego przepływu energii Qi w meridianach. Taka blokada jest określana jako „bi” i jest skutecznie leczona dzięki stosowaniu kombinacji akupunktury i ziół chińskich. Akupunktura okazała się być niezwykle skuteczna w leczeniu bólu i zapalenia związanego ze wszystkimi rodzajami zapalenia stawów. Punkty akupunktury i zioła są stosowane w zależności od rodzaju blokady Qi i czynnika, który leży u podłoża danej choroby (Zimno, Wiatr, Wilgoć czy Wilgotne Gorąco).

Punkty akupunkturowe, wykorzystywane w leczeniu zapalenia stawów, zlokalizowane są na całym ciele, nie tylko w najbliższej okolicy zajętego stawu czy stawów. Podczas zabiegu cieniutkie igły są umieszczane w różnych miejscach, a czas zabiegu jest także różny, trwający zwykle 30 – 60 min. Zabiegi, w zależności od pacjenta i jego indywidualnych potrzeb, odbywają się z różną częstotliwością, od codziennych po cotygodniowe.

Serdecznie zapraszamy wszytkich pacjentów również z okolic Świecie, Toruń, Inowrocław, Grudziądz, Gniezno, Włocławek, Piła na konsultacje do gabinetu ul. Jagiellońska 109 w Bydgoszczy