Badacze z Florida, Minnesota i Arizona Mayo Clinic znajdują systematyczne dowody przeglądowe wskazujące, że akupunktura jest bezpieczna i skuteczna w łagodzeniu bólu związanego z rakiem. Z badania wyłączono akupresurę i akupunkturę laserową; jednak uwzględniono igłowanie nitkowate, elektroakupunkturę, akupunkturę uszną, przezskórną elektrostymulację nerwów (PENS) i akupunkturę skóry głowy. Naukowcy zwracają uwagę, że wyłączenie akupresury i akupunktury laserowej z badań zmniejsza niejednorodność i poprawia jakość wyników.

Naukowcy zauważają: „Dowody sugerują, że akupunktura jest skuteczna i bezpieczna w leczeniu bólu nowotworowego w warunkach paliatywnych”. [1] Jednak naukowcy Mayo Clinic i Jinan University dodają, że konieczne są dodatkowe badania, aby potwierdzić wyniki."

Zespół badawczy zauważa: „Nasza recenzja dotyczy niezaspokojonej potrzeby stosowania akupunktury w leczeniu paliatywnym”. [2] Wyjaśniają, że brak dostępu do opieki paliatywnej i korzystania z niej wynika po części z fundamentalnego niezrozumienia leczenia bólu. Jednym z najważniejszych punktów zespołu jest to, że opieka paliatywna jest błędnie interpretowana jako opieka u schyłku życia. Połączenie opieki paliatywnej z opieką u schyłku życia powoduje opóźnienia i spóźnione skierowania do lekarza. Naukowcy szacują, że około 10% pacjentów wymagających opieki paliatywnej faktycznie ją otrzymuje.

Jest to przełomowe badanie, ponieważ koncentruje się na akupunkturze stosowanej w warunkach opieki paliatywnej. Naukowcy zauważają, że istnieje wiele badań (w tym metaanalizy), w których stwierdzono, że akupunktura jest skuteczna w łagodzeniu bólu związanego z rakiem. Jednak żadna z nich nie wskazała konkretnie opieki paliatywnej jako jedynego miejsca, w którym udzielana jest opieka.

W tym badaniu zbadano wyłącznie akupunkturę jako środek opieki paliatywnej, szczególnie w celu złagodzenia bólu. Zauważają, że inne badania obejmowały inne objawy, w tym nudności, depresję, niekorzystne skutki związane z chemioterapią i radioterapią oraz zmęczenie. To ukierunkowane podejście do badania ma na celu zaspokojenie określonych potrzeb w zakresie leczenia bólu.

Naukowcy zauważają, że multidyscyplinarne podejście do leczenia bólu u pacjentów z rakiem jest wymagane ze względu na „wieloczynnikową i złożoną naturę bólu nowotworowego”. [3] Dodają, że wielu pacjentów z rakiem, w tym otrzymujących opioidy, zgłasza niewystarczające złagodzenie bólu. Ponadto wielu pacjentów doświadcza działań niepożądanych związanych z przyjmowaniem leków przeciwbólowych iw konsekwencji nie może ich przyjmować. W rezultacie zespół badawczy wskazuje, że opieka interdyscyplinarna jest niezbędnym elementem leczenia bólu.

Naukowcy zauważają: „Akupunktura jest od dawna stosowana w leczeniu bólu, a wiele dowodów potwierdza, że ​​akupunktura jest skuteczna w leczeniu bólu”. [4–6] Dodają, że akupunktura jest często stosowana w łagodzeniu bólu związanego z rakiem, ale jest również stosowana w celu przeciwdziałania skutkom ubocznym leków i zmniejszania ich dawek. Ponadto zauważają, że dowody naukowe wskazują, że akupunktura łagodzi nudności, wymioty, suchość w ustach i leukopenię wywołane chemioterapią i radioterapią."

Zespół badawczy składał się z badaczy Mayo Clinic z trzech stanów USA (Floryda, Minnesota, Arizona) oraz dodatkowego badacza z Uniwersytetu Jinan (Guangzhou, Chiny). Zespół badawczy przedstawia ogólny komunikat, że w oparciu o aktualne pozytywne wyniki pacjentów uzyskane dzięki zastosowaniu akupunktury, dodatkowe badania akupunktury są uzasadnione w celu potwierdzenia wyników badania.

źródło:healthcmi.com

Serdecznie zapraszamy wszytkich pacjentów również z okolic Świecie, Toruń, Inowrocław, Grudziądz, Gniezno, Włocławek, Piła na konsultacje do gabinetu ul. Jagiellońska 109 w Bydgoszczy