Tak, można. Rosnąca ilość badań w zakresie leczenia Zespołu jelita Drażliwego ma obiecujące rezultaty. Badania te udowadniają, że medycyna chińska może skutecznie leczyć Zespół Jelita Drażliwego w sposób bezpieczny i bez stosowania leków.

Co nazywamy Zespołem jelita Drażliwego? Zespół Jelita Drażliwego (Irritable Bowel Syndrome IBS) określany jest mianem zespołu, gdyż u cierpiących z jego powodu pacjentów, występują różnorodne objawy. Jest to zaburzenie ruchliwości jelita cienkiego i grubego. Występują w nim kurcze jelit, ból oraz zaparcia i/lub biegunki (często naprzemiennie). Towarzyszą mu innego dolegliwości ze strony układu pokarmowego, jak wzdęcia, odbijania i nudności. Objawy zwykle są nasilane przez stres. Epizody mogą być nasilane także przez jedzenie i często ustępują po wypróżnieniu. Trzykrotnie częściej cierpią z powodu IBS kobiety.

Według medycyny chińskiej IBS jest uważany, w większości przypadków, za zaburzenie harmonii między Wątrobą a Śledzioną. Wątroba odpowiada za łagodny przepływ substancji w ciele. Przepływ ten może zostać zaburzony przez emocje czy stres, powodując zastój energii Qi lub Krwi. Tradycyjna Medycyna Chińska postrzega Śledzionę jako narząd powiązany z funkcją trawienia i transformowania pożywienia w energię. Śledziona może być osłabiona przez wiele czynników, takich jak nadmierne spożywanie niezdrowej żywności, przepracowanie, zamartwianie się, zmęczenie, brak ćwiczeń fizycznych. Gdy Śledziona jest osłabiona, a Wątroba nie porusza płynnie substancji, dochodzi do ataku Wątroby na Śledzionę, co może przejawiać się w postaci Zespołu Jelita Drażliwego. Brak harmonii między Wątrobą a Śledzioną jest podobny do krótkotrwałej utraty apetytu lub epizodu biegunki, występującego podczas sporadycznych zaburzeń emocjonalnych. W IBS zjawisko to występuje w zwolnionym tempie, doświadczanie urazu emocjonalnego lub stresu utrzymuje się przez długi czas, a zaburzenia trawienia IBS mogą utrzymywać się przez lata. Praktycy medycyny chińskiej, między innymi, wykorzystują akupunkturę, do przywracania równowagi między Wątrobą a Śledzioną. Pomocne są także ćwiczenia fizyczne, praktyki zwiększające odporność na stres (medytacje, joga, tai-chi, ćwiczenia oddechowe), odpowiednia, zindywidualizowana dieta, probiotyki. Bardzo ważny jest adekwatny wypoczynek nocny i sen, gdyż brak snu przyczynia się w znacznym stopniu do wyzwalania epizodów IBS.

Serdecznie zapraszamy wszytkich pacjentów również z okolic Świecie, Toruń, Inowrocław, Grudziądz, Gniezno, Włocławek, Piła na konsultacje do gabinetu ul. Jagiellońska 109 w Bydgoszczy