Otyłość staje coraz poważniejszym problemem zdrowotnym współczesnego świata. Jest chorobą wynikająca z nadmiernego gromadzenia tkanki tłuszczowej w organizmie. Problem dotyczy braku równowagi między ilością energii dostarczanej organizmowi a ilością energii zużywanej. Otyłość stanowi największy problem w krajach rozwiniętych, gdzie głównymi przyczynami jej rozwoju jest nadmierne spożycie smakowitych, wysokoenergetycznych pokarmów z równoczesnym zmniejszaniem się aktywności fizycznej.


Główne cele leczenia otyłości to uzyskanie spadku wagi, utrzymanie uzyskanego spadku wagi oraz kontrola czynników ryzyka tej choroby. Na początku leczenia celem jest uzyskanie redukcji wagi o 10%. Zakładany spadek wagi powinien wynosić od 0,5 kg do maksimum 1-2 kg tygodniowo. Leczenie otyłości obejmuje odpowiednią dietę, zwiększenie aktywności fizycznej, leczenie behawioralne, farmakoterapię, leczenie operacyjne, akupunkturę lub kombinacje tych metod.


W przypadku wykorzystywania akupunktury stosuje się zarówno akupunkturę ogólną, jak i akupunkturę ucha, w tym elektroakupunkturę.


Badania wykazały, że stymulacja punktu głodu powoduje zwiększenie uczucia pełności i zmniejszenie uczucia głodu (Asomoto & Takeshige, 1992). Pobudzanie punktu Shen Men reguluje funkcję kory mózgowej i ma wpływ sedatywny (Wang & Kain, 2001). Pobudzanie punktu Żołądka stymuluje uszną gałąź nerwu błędnego, co zwiększa napięcie mięśni gładkich żołądka, wpływając w ten sposób na zmniejszenie apetytu (Richards & Marley, 1998). Pobudzanie punktów LI 4, LI 11 I St 25 reguluje ruchliwość jelit (Maciocia, 1989), podczas gdy pobudzanie punktów St 36 i St 44 zwiększa pobudliwość ośrodka sytości w brzusznym, przyśrodkowym jądrze podwzgórza (Zhao et al., 2000). W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej punkt St 36 jest wykorzystywany w leczeniu zarówno zaparć, jak i biegunek. Punkt ten ma wpływ regulujący ruchliwość jelit. U osób z hypoaktywnym jelitem zwiększa jego aktywność i odwrotnie, u osób z nadaktywnością jelit, zmniejsza ich ruchliwość (Li et al., 1992). Stymulacja tego punktu zwiększa także amplitudę i częstotliwość perystaltyki żołądka, co skraca czas opróżniania żołądka i opóźnia czas skórczu u zdrowych ludzi (Li et al., 1992).


W leczeniu otyłości zastosowanie akupunktury jest bardzo efektywnym sposobem, przyczyniającym się do spadku wagi (Sun & Xu, 1993; Lei, 1988; Mulhisen & Rogers, 1999). Chociaż stosowanie diety w leczeniu otyłości przyczynia się do spadku wagi, nie ma ono wpływu na zmniejszenie apetytu (Richards & Marley, 1998). Wielu otyłych pacjentów doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że dieta pomoże im zgubić wagę, jednak mają problemy w zmniejszeniu swojego apetytu. Udowodniono jednakże, że akupunktura jest zarówno skuteczna w zmniejszaniu wagi (Zhan, 1993; Sun & Xu, 1993), jak i w zmniejszaniu apetytu (Shiraishi et al., 1995; Zhao et al., 2000).

Serdecznie zapraszamy wszytkich pacjentów również z okolic Świecie, Toruń, Inowrocław, Grudziądz, Gniezno, na konsultacje do gabinetu ul. Jagiellońska 109 w Bydgoszczy