Otyłość staje coraz poważniejszym problemem zdrowotnym współczesnego świata. Jest chorobą wynikająca z nadmiernego gromadzenia tkanki tłuszczowej w organizmie. Problem dotyczy braku równowagi między ilością energii dostarczanej organizmowi a ilością energii zużywanej.

Otyłość stanowi największy problem w krajach rozwiniętych, gdzie głównymi przyczynami jej rozwoju jest nadmierne spożycie smakowitych, wysokoenergetycznych pokarmów z równoczesnym zmniejszaniem się aktywności fizycznej.

 

TAK! Akupunktura w walce z otyłością.

 

Leczenie otyłości w zgodzie z naturąakupunktura-reklama1.jpg

 

Terapia łączy w sobie naukę sposobu odżywiania, aktywności fizycznej, odpoczynku nocnego, zabiegi akupunktury.

Pacjent otrzymuje również indywidualne receptury ziołowe. Wizyty do 3 razy w tygodniu.


Jakie Efekty ?
Jeżeli pacjent stosuje się do zaleceń może schudnąć 8 -10 kg w miesiąc.

 

Główne cele leczenia otyłości to uzyskanie spadku wagi, utrzymanie uzyskanego spadku wagi oraz kontrola czynników ryzyka tej choroby. Na początku leczenia celem jest uzyskanie redukcji wagi o 10%. Zakładany spadek wagi powinien wynosić od 0,5 kg do maksimum 1-2 kg tygodniowo. Leczenie otyłości obejmuje odpowiednią dietę, zwiększenie aktywności fizycznej, leczenie behawioralne, farmakoterapię, leczenie operacyjne, akupunkturę lub kombinacje tych metod.


W przypadku wykorzystywania akupunktury stosuje się zarówno akupunkturę ogólną, jak i akupunkturę ucha, w tym elektroakupunkturę.


Badania wykazały, że stymulacja punktu głodu powoduje zwiększenie uczucia pełności i zmniejszenie uczucia głodu (Asomoto & Takeshige, 1992). Pobudzanie punktu Shen Men reguluje funkcję kory mózgowej i ma wpływ sedatywny (Wang & Kain, 2001). Pobudzanie punktu Żołądka stymuluje uszną gałąź nerwu błędnego, co zwiększa napięcie mięśni gładkich żołądka, wpływając w ten sposób na zmniejszenie apetytu (Richards & Marley, 1998). Pobudzanie punktów LI 4, LI 11 I St 25 reguluje ruchliwość jelit (Maciocia, 1989), podczas gdy pobudzanie punktów St 36 i St 44 zwiększa pobudliwość ośrodka sytości w brzusznym, przyśrodkowym jądrze podwzgórza (Zhao et al., 2000). W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej punkt St 36 jest wykorzystywany w leczeniu zarówno zaparć, jak i biegunek. Punkt ten ma wpływ regulujący ruchliwość jelit. U osób z hypoaktywnym jelitem zwiększa jego aktywność i odwrotnie, u osób z nadaktywnością jelit, zmniejsza ich ruchliwość (Li et al., 1992). Stymulacja tego punktu zwiększa także amplitudę i częstotliwość perystaltyki żołądka, co skraca czas opróżniania żołądka i opóźnia czas skórczu u zdrowych ludzi (Li et al., 1992).


W leczeniu otyłości zastosowanie akupunktury jest bardzo efektywnym sposobem, przyczyniającym się do spadku wagi (Sun & Xu, 1993; Lei, 1988; Mulhisen & Rogers, 1999). Chociaż stosowanie diety w leczeniu otyłości przyczynia się do spadku wagi, nie ma ono wpływu na zmniejszenie apetytu (Richards & Marley, 1998). Wielu otyłych pacjentów doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że dieta pomoże im zgubić wagę, jednak mają problemy w zmniejszeniu swojego apetytu. Udowodniono jednakże, że akupunktura jest zarówno skuteczna w zmniejszaniu wagi (Zhan, 1993; Sun & Xu, 1993), jak i w zmniejszaniu apetytu (Shiraishi et al., 1995; Zhao et al., 2000).

Zapraszam do gabinetu.

 

Serdecznie zapraszamy wszytkich pacjentów również z okolic Świecie, Toruń, Inowrocław, Grudziądz, Gniezno, Włocławek, Piła na konsultacje do gabinetu ul. Jagiellońska 109 w Bydgoszczy